Miasto

Polska współpraca rozwojowa – czy pomagamy z sensem?

Dyskusja z udziałem ekspertów polityki współpracy rozwojowej oraz prezentacja raportu Grupy Zagranica.

Polska współpraca rozwojowa – czy pomagamy z sensem?

12 grudnia, czwartek, godz. 16:00 – 18:30 Krytyka Polityczna, ul. Foksal 16, II p., Warszawa

Grupa Zagranica zaprasza serdecznie do udziału w debacie poświęconej ocenie jakości polskiej oficjalnej pomocy rozwojowej:

• Czy są szanse żeby zwiększyć wielkość polskiej pomocy?

• Komu powinniśmy pomagać?

• Czy kwoty przekazywane w ramach oficjalnej pomocy rozwojowej do Chin przyczyniły się do realizacji celów pomocowych określonych w Wieloletnim Programie Współpracy Rozwojowej? Czy dalej będziemy pomagać Chinom?

• Jak długo jeszcze będziemy pomagać w ramach tzw. pomocy wiązanej, której rezultaty dla rozwoju są poddawane w wątpliwość?

• Jak powinniśmy pomagać ? Polska specjalizacja czy globalne potrzeby? Wspieranie demokracji czy walka z ubóstwem?

• Co zrobimy z problemem tzw. „pompowania pomocy” (ang. inflated aid) czyli wliczania do oficjalnych statystyk pomocowych kosztów wspierania uchodźców, stypendiów studenckich czy kosztów finansowania walki ze zmianami klimatycznymi?

• Jaka jest rola Polski w debacie unijnej? Czy mamy pogląd na to jak powinna wyglądać unijna pomoc rozwojowa?

Debata rozpocznie się o godzinie 16:15.

Uprzejmie prosimy o potwierdzenie udziału w spotkaniu za pośrednictwem krótkiego formularza: http://www.zagranica.org.pl/debata-polska-wspolpraca-rozwojowa-czy-pomagamy-z-sensem.

Każdy/każda z uczestników/uczestniczek otrzyma bezpłatny egzemplarz raportu.

Do udziału w debacie w roli panelistów zaproszenie przyjęli: Jan Hofmokl, Naczelnik Wydziału Programowania Współpracy Rozwojowej, Departament Współpracy Rozwojowej MSZ Patryk Kugiel, analityk programu międzynarodowych stosunków gospodarczych i problemów globalnych w Polskim Instytucie Spraw Międzynarodowych, Marta Gontarska, członkini grupy roboczej ds. polityki współpracy rozwojowej przy Grupie Zagranica.

Moderator: Kordian Kochanowicz – ekspert w dziedzinie współpracy rozwojowej, wykładowca akademicki, ewaluator projektów międzynarodowych w firmie ASSIST-IN

Grupa Zagranica jest stowarzyszeniem 61 polskich organizacji pozarządowych zaangażowanych we współpracę rozwojową, wspieranie demokracji, pomoc humanitarną oraz edukację globalną. Głównym celem Grupy jest budowanie sprawnego i kompetentnego polskiego sektora organizacji pozarządowych, który w sposób efektywny przyczynia się do rozwoju krajów uboższych oraz jest traktowany jako ważny element polityki zagranicznej i społecznej państwa.

Więcej informacji: www.zagranica.org.pl

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Zamknij