Miasto

Polityczność sztuki w czasach postpolitycznych – wykład Jakuba Dymka

Czy sam fakt politycznych intencji i bojowa retoryka sprawiają, że sztuka zmienia świat wokół nas?

19 czerwca, środa, godz. 18.00, Muzeum Współczesne Wrocław, Pl. Strzegomski 2a, Wrocław

Prezentacja i spotkanie w nowej przestrzeni Woliery w MWW będzie poświęcone problemom zaangażowania sztuki. Czy sam fakt politycznych intencji i bojowa retoryka sprawiają, że sztuka zmienia świat wokół nas? Wielu artystów i kuratorek przekonuje nas, że tak – sztuka feministyczna czy krytyczna prowokują i ingerują w język mówienia o problemach społecznych.

Gdy jednak o to samo zapytać teoretyków polityczności i radykalnej demokracji – odpowiedź jest negatywna. Nawet jeśli sztuka zwraca uwagę na sporne kwestie i wypowiada się w imieniu wykluczonych to mechanizm powstawania krytyki społecznej w ramach dyskursu sztuki jest skrajnie niedemokratyczny – to artystki i kuratorzy mówią „ludowi” co jest problemem i gdzie szukać recepty.

Faktyczną polityczność sztuki utrudnia też to, co wielu krytyków określa mianem „postpolityczności” dzisiejszych czasów –  „eksperckie” konflikty bez odpowiedzialności za efekty i coraz częstsze wypychanie problemów do rozwiązania poza sferę demokratycznej akcji – tam gdzie sporne kwerstie ureguluje rynek lub tradycja.

Autor wykładu, Jakub Dymek, jest absolwentem MISH Uwr i Gender Studies na Polskiej Akademii Nauk, współpracuje z Krytyką Polityczną/Dziennikiem Opinii i działa we wrocławskim Klubie Krytyki Politycznej. W 2013 roku ukończył stypendium na University of North Carolina of Greensboro, gdzie brał udział w eksperymentalnym kursie „Art & Politics”.

Kuratorem programu debat w MWW jest Bartek Lis.

Organizator: Muzeum Współczesne we Wrocławiu.

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Zamknij