Miasto

Pokaz filmu „Nowy Wspaniały Świat” podczas Warszawy w Budowie

Podsumowanie działalności centrum kultury prowadzonego w Warszawie przez Krytykę Polityczną.

30 października, czwartek, godz. 20.00, Muzeum Sztuki Nowoczesnej, ul. Emilii Plater 51, Warszawa

Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, w ramach festiwalu Warszawa w Budowie 6, zaprasza na pokaz filmu dokumentalnego w reżyserii Marii Zmarz-Koczanowicz Nowy Wspaniały Świat. Obraz to próba podsumowania pierwszych lat działalności Krytyki Politycznej i prowadzonego przez nią centrum kultury „Nowy Wspaniały Świat”.

Lewicowe wydawnictwo powstało, by ożywić polską inteligencję zaangażowaną. Przy okazji jednak dorobiło się przeciwników. Na jego rzeczywistość składają się artystyczne przedsięwzięcia, zaangażowane koncerty oraz spotkania z wybitnymi intelektualistami, ale też przepychanki z urzędnikami miejskimi i konieczność radzenia sobie z atakami środowisk prawicowych. Maria Zmarz-Koczanowicz, reżyserka filmów dokumentalnych m.in. o polskim marcu 1968 czy o Leszku Kołakowskim, powraca do tematu, który najbardziej ją fascynuje: niełatwych relacji między ludźmi kultury a światem politykii.

reż. Maria Zmarz-Koczanowicz/Polska 2013/56’

__
Ten artykuł nie powstałby, gdyby nie wsparcie naszych darczyńców. Dołącz do nich i pomóż nam publikować więcej tekstów, które lubisz czytać

Zamknij