Miasto

Panie na lewo, Panowie na prawo

Projekcja filmów oraz spotkanie z dr Aleksandrą Banot o stereotypach związanych z płcią w perspektywie psychologicznej. Prowadzenie: Natalia Kałuża.

Kolejna edycja festiwalu filmów dokumentalnych Watch Docs już wkrótce. Od kilku lat impreza organizowana jest przez Samorząd Studencki Uniwersytetu Śląskiego. Tego roku część repertuaru będzie można oglądać w Świetlicy KP „Na Granicy”. Blok Panie na lewo, Panowie na prawo reprezentuje pokaz 3 filmów dotyczących tematyki kobiecej.

23 kwietnia, wtorek, godz. 17.00-21.00, Świetlica KP „Na Granicy”, ul. Zamkowa 1

W programie:

17.00 Spotkanie z gościem: dr Aleksandra Banot
Stereotypy związane z płcią w perspektywie psychologicznej 

18.00 Porządna dziewczyna/Ann Fessler/ USA 2011, 48′
Dokument Ann Fessler odkrywa wstydliwą kartę historii Stanów Zjednoczonych. W latach 50 i 60 XX wieku, zajście w nieślubną ciążę skazywało na ostracyzm społeczny nie tylko kobietę, ale też jej najbliższą rodzinę. Miliony brzemiennych dziewczyn było wydalanych ze szkół, wyrzucanych z domów przez własnych rodziców i umieszczanych w specjalnych ośrodkach, gdzie – ukryte przed wzrokiem świata – czekały na poród. Po nim natychmiast odbierano im noworodki, które trafiały do sierocińców bądź rodzin zastępczych. 

19:00 Durga/ Kanada, 2012, 11′
Opowieść o tradycji, która jest silniejsza niż prawo. Mimo że w Indiach obowiązuje zakaz aranżowania ślubów nieletnich, z całego świata najwięcej dziewcząt wydanych za mąż przed 18 rokiem życia to właśnie Hinduski. Jednym z najskuteczniejszych sposobów przeciwdziałania takim małżeństwom jest zapewnienie dziewczętom dostępu do edukacji.

19:30 Uwolnić poród/ Wielka Brytania 2012, 60′
Z czyich rąk trzeba uwolnić poród? Twórcy filmu udowadniają, że akt narodzin został całkowicie zawłaszczony przez współczesną medycynę położniczą. Strach przed ewentualnymi komplikacjami podczas porodum skuteczne podsycony przez lekarzy, doprowadził do humanizacji jednego z podstawowych procesów fizjologicznych.

Program wydarzenia na facebook’u


Wydarzenie organizowane jest w ramach 9. Festiwalu Nauki przez Samorząd Studencki UŚ. 

Główni organizatorzy Festiwalu Watch Docs:
Helsińska Fundacja Praw Człowieka oraz Społeczny Instytut Filmowy

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Zamknij