Co po protestach antyromskich w Czeskiej Republice?
O sprawach, dotyczących mniejszości romskiej w Czeskiej Republice dowiedzieć się można było głównie z prasy sąsiadów. W Polsce temat był raczej pomijany.
22 stycznia, środa, godz. 18.00, Świetlica KP „Na Granicy”
W dyskusji udział wezmą:
Imrich Horvát (aktywista, Ostrava)
Zuzana Brodilová (psycholożka, prowadziła badania na temat odbioru anty-romskich marszów przez romskie dzieci)
Ondřej Marek (aktywista, Ostrava)
Moderacja: Agnieszka Muras (Krytyka Polityczna)
Tłumaczenie: Judita Molinska
W Dzienniku Opinii Jan Bělíček z A2larm pisał o Marszu neonazistów, który odbył się w sierpniu w Ostravie oraz kilku innych miastach Czeskiej Republiki: „O ile neonaziści przyjechali zademonstrować swoją siłę, Romowie chcieli pokazać solidarność i jedność. Nie pokazała jej niestety większość mieszkańców, która pozostała obojętna na los ostrawskich Romów”. Organizacje z Czeskiej Republiki alarmowały o kolejnych działaniach. Pisała o tym Anna Cieplak: „W Ostrawie miękka przemoc wobec Romów w postaci wyższych opłat i ryzyka eksmisji przeszła w bezpośrednią”. Odpowiedzią była „Kolorowa Ostrawa” – marsz w rocznicę powstania Czechosłowacji, który zorganizowała społeczność romska i czescy aktywiści.
Co z tego wszystkiego wynika? Czy w tej chwili można mówić o współpracy czeskich organizacji na rzecz wsparcia ofiar ataków na tle etnicznym? Czy wydarzenia, które miały miejsce u naszych sąsiadów, czegokolwiek mogą nas nauczyć? W jakim kierunku zmierza polityka władz Czeskiej Republiki wobec mniejszości romskiej? Czy mamy prawo, a może obowiązek zajmować stanowisko w tej sprawie?