Seminarium "Co to jest współczesność".
Co to jest współczesność? | Czy seks nas jeszcze podnieca, czyli pokłosie rewolucji obyczajowej
Prowadzenie: Joanna Ziółkowska, Wiktor Rusin
(Orgia Myśli)
7 marca, piątek, godz. 19.00
Krytyka Polityczna, ul. Foksal 16, II p., Warszawa
W dzisiejszych czasach silnie napierającej nowej fali kontestancji wobec światowego porządku, zwłaszcza ekonomicznego, trudno nam uciec od odniesień do dawniejszych programów politycznych oraz kulturowych krytykujących w szczególności dominujący, przynajmniej w krajach Zachodu, system wartości mieszczańskich. W latach 60 tych, kwestia emancypacji seksualnej odgrywała zasadniczą rolę w projektach wywrotowych. Nie chodziło przy tym tylko i wyłącznie o uwolnienie się od konkretnych zakazów prawnych bądź moralnych związanych z erotyką. Sam problem libido i jego wyzwolenia dotyczył nie tylko fragmentarycznej, nawet jeżeli w zyciu bardzo ważnej, kwestii seksu ale był nośnikiem zasadniczego pytania o pożądanie jednostki i jej wolność. Innymi słowy, w wyzwoleniu seksualnym nie chodziło wyłącznie o seks, ale o generalne odblokowanie pragnień i dopuszczenie ich do głosu. W tym sensie seks był pewnym „motywem przewodnim” rewolucji. Czy takie myślenie może być jeszcze aktualne i co by taka rewolucja oznaczała dzisiaj? Czy takie postawienie sprawy jest już dzisiaj, przynajmniej w dużej mierze, przynajmniej w krajach najbardziej wyemancypowanych, nieaktualne albowiem znaczną część akurat tych anty-mieszczańskich postulatów już zrealizowaliśmy? Czy jest ono nietrafne, ale z kolei tego względu, że się skompromitowało, ujawniło tyleż infantylność samego założenia, co serię niechcianych skutków ubocznych „wyzwolenia”, trudnych do przyjęcia nawet dla kogoś wyjściowo niekonserwatywnego? A może jednak powrót do tych haseł, zapewne w zmienionej formule, jest dziś czymś bardzo na czasie? Jak współczesna kultura podchodzi do seksu i pragnienia?
Joanna Ewa Ziółkowska – doktor nauk humanistycznych, studiowała filozofię oraz dziennikarstwo na Uniwersytecie Warszawskim; zajmuje się filozofią polityki i analizą procesów społecznych. W 2010 ukazała się jej książka Państwo narodowe w perspektywie wspólnoty europejskiej. Z Orgią Myśli nieformalnie związana od 2008 roku, do grona redakcji dołączyła w roku 2010.
Wiktor Rusin – członek-współzałożyciel inicjatywy kulturalnej „Orgia Myśli”; autor powieści „Wakacje” oraz innych tekstów prozą, jak również esejów dotyczących problematyki filozofii i sztuki, w tym ich związków z polityką, publikowanych na łamach „Orgii Myśli” oraz w innych czasopismach i antologiach; współautor koncepcji i scenariuszy filmów eksperymentalnych, w których epizodycznie występował.
___
W rzeczywistości, której kształt determinuje ekscesywny i dynamiczny przepływ informacji, faktów, interpretacji, komentarzy, wielość dyskursów i rosnąca złożoność procesów społecznych i ekonomicznych, problemem najbardziej być może palącym staje się ustanowienie jakiejkolwiek „teorii współczesności”, odpowiedź na pytanie „co się w istocie dzieje?”, która byłaby tyleż syntetyczna, bezstronna i całościowa w ujęciu obecnego stanu rzeczy, co i w miarę możliwości jednoznaczna i ukierunkowująca nasze praktyki i polityki. Być może udzielenie takiej odpowiedzi okaże się zresztą niemożliwe, a „teoria współczesności” musi zakończyć się już na sproblematyzowaniu własnej niemożliwości i zakwestionowaniu samego pojęcia tego, co współczesne. Nie unieważnia to jednak samego pytania i wszystkich dalszych kwestii, do jakich ono prowadzi; rozmaitości tematów, jakie można przy jego okazji poruszyć, zarówno polskich, jak i globalnych.
Seminarium Orgii Myśli pt. „Co to jest współczesność?”, zorganizowane w ramach Uniwersytetu Krytycznego i Instytutu Studiów Zaawansowanych, poświęcone jest teoretycznej eksploracji wielu składających się na naszą obecną rzeczywistość wątków i zagadnień; jego celem ma być raczej synteza i wszechstronność niż specjalizacja i bezpośrednie zastosowanie. Zasadniczym założeniem cyklu jest także stałość uczestników (przy drzwiach otwartych dla wszystkich zainteresowanych wyłącznie konkretnym zagadnieniem), ciągłość „wątków przewodnich”, takich jak „kapitalizm”, „kryzys”, „globalność”, „Polska”, „kultura”, „myśl współczesna”, możliwość lektur obowiązkowych dla uczestników (o których będziemy z wyprzedzeniem informować), a także zaproszenia dla „gości specjalnych”.
Orgia Myśli to istniejąca od 2005 r. niezależna, ochotnicza spółdzielnia kulturotwórcza mająca na celu inicjowanie i inspirowanie nowych prądów myśli, teorii i sztuki. Zainteresowana literaturą, filozofią, kulturą, społeczeństwem, polityką i historią, Orgia Myśli dąży do połączenia potrzeby zabawy z potrzebą refleksji, wpisując się we współczesny krajobraz intelektualny organizowanymi wydarzeniami (debaty, seminaria, imprezy i in.) oraz magazynem internetowym www.orgiamysli.pl . Od początku swej działalności Orgia Myśli, pozostając przy zasadzie nomadyzmu i pozainstytucjonalności, a zarazem wyznając wartości oświecenia i emancypacji, dąży do współdziałania z innymi instytucjami i organizacjami kultury, wraz z którymi chce przyczynić się do kulturowych i społecznych przemian, jakie uczynią z Polski kraj bardziej przyjazny dla mieszkających w nim jednostek.
_____
Kolejne spotkania cyklu:
(czwartki, godz. 19:00)
20.03: Śmierć literatury? (prowadzenie Wiktor Rusin i Jacek Dobrowolski + gość specjalny Justyna Sobolewska)
3.04: Co się stało? Polska 1989-2014 (część druga) (prowadzenie Jacek Dobrowolski + gość specjalny Andrzej Leder)
17.04: Czy jesteśmy już nieśmiertelni? Problem wartości w epoce „sztucznych rajów” (prowadzenie Jacek Szaban)
15.05: Polityka wzrostu. Horyzonty kapitalizmu (prowadzenie Wiktor Rusin i Jacek Szaban)
29.05: Indywidualizm dziś (prowadzenie Jacek Dobrowolski i Joanna Ziółkowska)
12.06: Co nam zostało z Nietzschego? (prowadzenie Wiktor Rusin i Jacek Dobrowolski)