Miasto

Ojciec nieświęty

Debata wokół książki "Ojciec nieświęty" z udziałem: Piotra Szumlewicza, Jarosława Klebaniuka i Jacka Tabisza, prowadzenie: Przemysław Witkowski. 24 września, godz. 18:00, Falanster

24 września o godzinie 18.00 we wrocławskim klubie Falanster (ul. św. Antoniego 23) odbędzie się debata wokół książki Piotra Szumlewicza Ojciec nieświęty . Jest to zbiór wywiadów ze znanymi postaciami polskiego życia publicznego na temat mrocznych stron pontyfikatu Jana Pawła II. Wśród rozmówców Szumlewicza są dziennikarze, politycy i naukowcy, przedstawiciele różnych wyznań i opcji światopoglądowych.

W polskiej debacie publicznej mroczne strony pontyfikatu Jana Pawła II wciąż są ukrywane ze względu na niepisany zakaz krytyki papieża. Na spotkaniu będziemy rozmawiać o najpoważniejszych zarzutach wokół polskiego papieża: o pedofilii w strukturach Kościoła katolickiego, praniu brudnych pieniędzy, współpracy Watykanu z krwawymi dyktatorami, podejścia papieża do kobiet, osób LGBT czy przedstawicieli innych wyznań.

Z drugiej strony chcielibyśmy zastanowić się nad polską religijnością. Ponad 90% Polaków i Polek deklaruje się jako osoby wierzące, ale już mniej niż połowa bierze udział w praktykach religijnych. Jednocześnie 94% Polaków uznaje papieża za autorytet moralny, a 73% deklaruje, że kieruje się w życiu jego wskazaniami. Co mówią te dane? Jaka jest polska religijność? Jaką rolę odgrywa w niej kult Jana Pawła II?

Wreszcie na spotkaniu chcielibyśmy porozmawiać też o roli autorytetów w społeczeństwie. Według różnych badań w Polsce niezwykle rozpowszechnione są postawy autorytarne. Czy potrzebujemy jakichkolwiek autorytetów i tabu? Co mogłoby je zastąpić?

W debacie wezmą udział:

Jarosław Klebaniuk – psycholog społeczny, redaktor portalu Lewica.pl

Piotr Szumlewicz – socjolog, redaktor kwartalnika „Bez Dogmatu” i portalu Lewica.pl

Jacek Tabisz – przewodniczący Polskiego Stowarzyszenia Racjonalistów.

Poprowadzi ją Przemysław Witkowski – historyk myśli politycznej, poeta, współpracownik Krytyki Politycznej.

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Zamknij