Miasto

Ojciec nieświęty

Debata wokół książki "Ojciec nieświęty" z udziałem: Piotra Szumlewicza, Jarosława Klebaniuka i Jacka Tabisza, prowadzenie: Przemysław Witkowski. 24 września, godz. 18:00, Falanster

24 września o godzinie 18.00 we wrocławskim klubie Falanster (ul. św. Antoniego 23) odbędzie się debata wokół książki Piotra Szumlewicza Ojciec nieświęty . Jest to zbiór wywiadów ze znanymi postaciami polskiego życia publicznego na temat mrocznych stron pontyfikatu Jana Pawła II. Wśród rozmówców Szumlewicza są dziennikarze, politycy i naukowcy, przedstawiciele różnych wyznań i opcji światopoglądowych.

W polskiej debacie publicznej mroczne strony pontyfikatu Jana Pawła II wciąż są ukrywane ze względu na niepisany zakaz krytyki papieża. Na spotkaniu będziemy rozmawiać o najpoważniejszych zarzutach wokół polskiego papieża: o pedofilii w strukturach Kościoła katolickiego, praniu brudnych pieniędzy, współpracy Watykanu z krwawymi dyktatorami, podejścia papieża do kobiet, osób LGBT czy przedstawicieli innych wyznań.

Z drugiej strony chcielibyśmy zastanowić się nad polską religijnością. Ponad 90% Polaków i Polek deklaruje się jako osoby wierzące, ale już mniej niż połowa bierze udział w praktykach religijnych. Jednocześnie 94% Polaków uznaje papieża za autorytet moralny, a 73% deklaruje, że kieruje się w życiu jego wskazaniami. Co mówią te dane? Jaka jest polska religijność? Jaką rolę odgrywa w niej kult Jana Pawła II?

Wreszcie na spotkaniu chcielibyśmy porozmawiać też o roli autorytetów w społeczeństwie. Według różnych badań w Polsce niezwykle rozpowszechnione są postawy autorytarne. Czy potrzebujemy jakichkolwiek autorytetów i tabu? Co mogłoby je zastąpić?

W debacie wezmą udział:

Jarosław Klebaniuk – psycholog społeczny, redaktor portalu Lewica.pl

Piotr Szumlewicz – socjolog, redaktor kwartalnika „Bez Dogmatu” i portalu Lewica.pl

Jacek Tabisz – przewodniczący Polskiego Stowarzyszenia Racjonalistów.

Poprowadzi ją Przemysław Witkowski – historyk myśli politycznej, poeta, współpracownik Krytyki Politycznej.

__
Ten artykuł nie powstałby, gdyby nie wsparcie naszych darczyńców. Dołącz do nich i pomóż nam publikować więcej tekstów, które lubisz czytać

Zamknij