Miasto

Occupy!

W czwartek, 8 listopada, zapraszamy do Wrocławia na dwa wydarzenia - w Falansterze dyskusja o ruchu Occupy, a w Dolnośląskim Centrum Filmowym pokaz filmu "Gnarr na prezydenta" i rozmowa „Polityka jako performance".

W czwartek, 8 listopada, zapraszamy do Wrocławia na dwa wydarzenia – o godz. 19.00 w Falansterze dyskusja o ruchu Occupy, a o 20.00 w Dolnośląskim Centrum Filmowym pokaz filmu Gnarr na prezydenta i dyskusję „Polityka jako performance”.

Jesienią 2011 roku grupa protestujących rozbiła niewielki obóz na Manhattanie. Nikt się nie spodziewał, że przerodzi się on w globalny ruch sprzeciwu. Hasło „We Are the 99%” stało się symbolem systemu, który służy tylko i wyłącznie 1% – wąskiej, horrendalnie uprzywilejowanej grupie – zamiast nam wszystkim. Occupy! Sceny z okupowanej Ameryki to reportaż z pola walki i eksperymentu społecznego, w którym idea przekłada się na konkretne działania. Tu i teraz. 99% to my!  

 
W czartek, 8 listopada, o godz. 19.00 w Falansterze wraz z dr Piotrem Antoniewiczem, Marcinem Starnawskim i Weroniką Śmigielską podyskutujemy nad fenomenem ruchu Occupy.

Porozmawiamy o samoorganizacji i działaniu niehierarchicznym w spontanicznych protestach. Wymienimy doświadczenia w budowaniu oddolnych inicjatyw o charakterze społecznym i zastanowimy się nad rolą we współczesnym działaniu politycznym akcji sprzeciwu obywatelskiego czy akcji bezpośrednich. Zastanowimy się też dlaczego w Polsce nie udało się zmobilizować większych grup w imię walki z nadużyciami najbogatszych. Co zostaje z okupacji? Jaka nauką płynie z działań ruchu Occupy Wall Street? Czy możemy za Beckettem powiedzieć: „Ever tried. Ever failed. No matter. Try Again. Fail again. Fail better.” czy może są bardziej namacalne korzyści OWS niż tylko samokształcenie w walce?

Wszytko to 8 listopada w Falansterze (ul. Św. Antoniego 23) o godzinie 19.00.

 
Goście:  

Piotr Antoniewicz, aktywista związany z F.A.K!, koalicją 10 czerwca oraz Inicjatywą Pracowniczą. Obronił doktorat z socjologii poświęcony polskiemu ruchowi alterglobalistycznemu.

Marcin Starnawski, socjolog, nauczyciel akademicki, pracownik na Wydziale Nauk Pedagogicznych Dolnośląskiej Szkoły Wyższej, członek redakcji czasopisma i portalu „Recykling Idei”.

  
Weronika Śmigielska, studentka Kultury Współczesnej na UJ, feministka, aktywistka miejska, członkini krakowskiego klubu Krytyki Politycznej. Brała udział w okupacji Rynku Głównego w Krakowie, z której zrodziła się Inicjatywa „Prawo do miasta”.

   
Prowadzenie:

Przemysław Witkowski, dr nauk politycznych, historyk myśli politycznej, poeta, redaktor Odry, felietonista „Ha!artu”, członek Klubu Krytyki Politycznej we Wrocławiu.
 

Dołącz do wydarzenia na facebooku.  


Zapraszamy także na pokaz filmu Gnarr na prezydenta i dyskusję „Polityka jako performance”. Prowadzenie: Michał Syska (OMS im. F. Lassalle’a, KP), goście: Aneta Kazanecka (Dolnośląski Ośrodek Studiów Strategicznych) i Michał Zygmunt (pisarz, publicysta kulturalny, członek zespołu KP).

8 listopada, czwartek, godz. 20.00, Dolnośląskie Centrum Filmowe, ul. Piłsudskiego 64a, Wrocław.

W najbliższych tygodniach motywem przewodnim AFD „MovieWro” będą dokumentalne portrety. Nowy cykl znanej wrocławskiej inicjatywy startuje już 8 listopada projekcją laureata nagrody publiczności tegorocznej edycji PLANETE+ Doc – filmu Gnarr na prezydenta w reż. Gaukura Ulfarssona.

Dokument przybliża postać Jona Gnarra, islandzkiego aktora i satyryka, a obecnie… mera Reykjaviku. Dokument pokazuje, w jaki sposób doszło do tej bezprecedensowej sytuacji, kiedy założona dla żartu partia osiągnęła sukces w pogrążonej w kryzysie Islandii. „Gnarr na prezydenta” to zarazem zapis ekstremalnej sytuacji politycznej, jak i dokumentalny portret człowieka, którego losy skręciły w nieoczekiwanym kierunku. Po filmie odbędzie się dyskusja na temat „Polityka jako performance”, którą poprowadzi Michał Syska (Ośrodek Myśli Społecznej im. F. Lassalle’a, Krytyka Polityczna), a udział wezmą Aneta Kazanecka (Dolnośląski Ośrodek Studiów Strategicznych) i Michał Zygmunt (pisarz, publicysta kulturalny, członek zespołu Krytyki Politycznej).

Cykl „Portrety” ma na celu prezentację różnych przykładów filmów dokumentalnych, w którym na świat i otaczające nas wszystkich problemy patrzymy przez pryzmat losów poszczególnych ludzi. Wyjątkowe postaci są najwdzięczniejszymi obiektami dla kamer dokumentalistów, często poznając losy nietuzinkowej jednostki widz potrafi lepiej zrozumieć złożoność zachodzących dookoła nas procesów i zjawisk społecznych oraz cywilizacyjnych.

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Zamknij