Miasto

Nowy nacjonalizm w sercu Europy- wystawa i pokazy filmów

Świetlica Krytyki Politycznej w Cieszynie oraz Koło Naukowe Etnologów UŚ zapraszają na pokaz filmów w ramach 13. Objazdowego Festiwalu Filmowego Watch Docs. Prawa Człowieka w Filmie.

Już po raz trzeci w Świetlica KP „Na Granicy” będzie można nieodpłatnie zobaczyć część zaplanowanych pokazów. W tym roku hasłem przewodnim bloków wyświetlanych w naszej siedzibie jest konflikt na Ukrainie i w Syrii. Pokazom towarzyszyć będzie wykład Tomáša Rafy (artysty, uczestnika wydarzeń na Majdanie) oraz jego wystawa zatytułowana Nowy nacjonalizm w sercu Europy.

Fotografie i filmy oglądać będzie można w terminie 20- 25 kwietnia 2015 w godzinach 10.00 – 17.00 w Świetlicy Krytyki Politycznej w Cieszynie (ul. Zamkowa 1).

Program pokazów w Świetlicy Krytyki Politycznej „Na Granicy”:

PONIEDZIAŁEK, 20 kwietnia 2015, godz. 18.00
moderacja: Natalia Kałuża

18.00 otwarcie wystawy Nowy nacjonalizm w sercu Europy
18:15 Wyspa Krym – Deja vu (Ukraina 2014, 30’)
19:00 EuroMajdan. Surowy Montaż (Ukraina 2014, 60’)

+ dyskusja,  spotkanie: Tomáš Rafa

Kronika EuroMajdanu Ukraina 2014 (7:55)
Armia ukraińska vs. Prorosyjscy separatyści. Bitwa o Słowiańsk na Wschodzie Ukrainy. (12:08)

Tomáš Rafa – słowacki artysta wizualny, dziennikarz, filmowiec, wykładowca warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych, kurator projektu Art covers politics na 7. Berlin Biennale, autor realizowanego od 2009 roku projektu badawczego New Nationalism.

O FILMIE:
Organizatorzy Docudays.ua – ukraińskiego festiwalu filmów o prawach człowieka – zwrócili się do operatorów rejestrujących wydarzenia na Majdanie z apelem o udostępnienie materiałów, które pomogłoby stworzyć całościowy obraz kijowskiej rewolucji. Byli wśród nich zarówno uznani twórcy, jak i debiutanci, dla których dokumentowanie protestów było po prostu najbardziej adekwatną formą zaangażowania. Wielu z nich ryzykowało życiem, żeby z bliska uchwycić najbardziej dramatyczne momenty. W rezultacie powstał dokument naładowany emocjami, przejmujący i pełen pasji – prawdziwy filmowy autoportret Euromajdanu, zrealizowany przez ludzi, którzy go tworzyli. Wbrew podtytułowi, Euromajdan to film skończony. Druga część tytułu to raczej metafora współczesnej Ukrainy, tworzącej się wciąż na naszych oczach. (źródło: watchdocs.pl)

WTOREK, 21 kwietnia 2015, godz. 18.00
moderacja: Natalia Kałuża

18:00 Południowa granica (Ukraina 2014, 15’)
18:30 Czarna księga Majdanu (Ukraina 2014, 76’)
+ dyskusja i spotkanie: Vlada Goncharenko (UŚ), Maurycy Kulak (AI)

Vlada Goncharenko – absolwentka filologii ukraińskiej na Uniwersytecie Pedagogicznym w Kijowie. Obecnie kontynuuje studia kulturoznawcze na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach, gdzie zajmuje się m.in. współczesną literaturą ukraińską. Aktywnie zaangażowana w Śląski Majdan.

Maurycy Kulak – z wykształcenia historyk sztuki. W latach osiemdziesiątych nieśmiało próbował działać w opozycji demokratycznej. W Amnesty International od 2008 roku, od 2013 aktywny uczestnik akcji AI i edukator, związany z grupą krakowską tej organizacji. Mimo, że w pracy zawodowej zaprzedał duszę obcemu kapitałowi, nie zapomniał o prawach człowieka, a nawet nauczył się o nich mówić.

O FILMIE:
Bohaterka filmu, Natalia Bimbirayte, dziennikarka śledcza i obrończyni praw człowieka z Chersonia, uzmysławia nam sytuację, w jakiej znaleźli się w chwili rosyjskiej agresji ukraińscy działacze społeczeństwa obywatelskiego. Czymkolwiek by się wcześniej nie zajmowali, musieli teraz zadać sobie podstawowe pytanie: kim jestem i gdzie chcę żyć. Zwłaszcza w pierwszej fazie dramatu to ich organizacyjny wysiłek i mobilizacja społeczeństwa pomogły załatać najbardziej palące braki w zaopatrzeniu armii – w apteczki, kamizelki kuloodporne, nawet okulary przeciwsłoneczne. Brakowało dosłownie wszystkiego. (źródło: watchdocs.pl)

ŚRODA, 22 kwietnia 2015, godz. 18.00
moderacja: Natalia Kałuża

18.00 Aleppo. Notatki z ciemności (Polska 2014, 90’)

O FILMIE:
Ten wyjątkowy dokument zrealizowany przez polskich twórców latem ubiegłego roku wspólnie z miejscowymi Syryjczykami ukazuje życie oblężonego miasta z perspektywy siedmiu postaci. Wojna wywróciła ich życie do góry nogami: były oficer reżimowych wojsk po kilkanaście godzin na dobę operuje rannych w polowym szpitalu, a oddziałem radykalnych islamistów dowodzi właściciel sklepu z damską bielizną. Wśród bohaterów są też: lokalny imam, piekarz, uliczny sprzedawca, dziennikarz i mechanik. Zwykli ludzie, którzy na różne sposoby wspierają rebeliantów w walce z reżimem – lub po prostu starają się pomóc przetrwać wszystkim, którzy jeszcze pozostali w zrujnowanym mieście. Pomoc rannym, rozdawanie chleba czy wsparcie duchowe są tu równie ważne jak walka z bronią w ręku.

CZWARTEK, 23.04.2015, godz. 18.00
moderacja: Santana Murawska
18.00 Powrót do Homs (Syria, Niemcy 2013, 90’)

O FILMIE:
Nagradzany na całym świecie – od Sundance po Kraków – dokument Talala Derkiego ukazuje syryjski konflikt w takim zbliżeniu, że widzowie czują się jak na pierwszej linii frontu. Twórcy filmu niejednokrotnie ryzykowali życiem, rejestrując walki w oblężonym mieście. Ale o niezwykłej mocy Powrotu do Homs decyduje jego główny bohater: Abdul Basit Saroot – znany i lubiany w rodzinnym Homs piłkarz młodzieżowej reprezentacji Syrii, dziewiętnastolatek o niespożytej energii i zadziwiającej charyzmie.

PEŁNY PROGRAM FESTIWALU TUTAJ.

Wydarzenie organizowane jest przez Koło Naukowe Etnologów UŚ oraz Helsińską Fundację Praw Człowieka.

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Zamknij