Miasto

Nowy nacjonalizm w sercu Europy – pokaz

Dyskusja i prezentacja filmów Tomasa Rafy - przeniesiona z 1 na 22 marca - wreszcie się odbędzie!

Tomáš Rafa – słowacki artysta, dziennikarz i filmowiec – przedstawi swoje filmy dokumentalne, nakręcone na manifestacjach i pikietach w różnych częściach Europy. Dzieła, zebrane w ramach projektu New Nationalism in the Heart of Europe, zostaną zaprezentowane 22 marca o godz. 17:00 w galerii BWA Dizajn.

Pokaz prac Rafy oraz dyskusja na temat nowego nacjonalizmu miały odbyć się 1 marca. Data ta wyznaczała również marsz ulicami Wrocławia skrajnie prawicowego środowiska, skupionego wokół Narodowego Odrodzenia Polski. Ze względów bezpieczeństwa podjęto decyzję o zmianie terminu projekcji filmowej.

W związku z zaistniałą sytuacją, chcielibyśmy porozmawiać o niepokojących mechanizmach, które dało się zaobserwować. Zapraszamy do wspólnego zastanowienia się jak uniknąć podobnych decyzji w przyszłości. W ostatnim czasie we Wrocławiu dochodzi regularnie do ataków na osoby niepasujące do zamkniętej, ksenofobicznej wizji Wrocławia: próba wtargnięcia na koncert charytatywny, rasistowskie wyzwiska pod adresem czarnoskórego piłkarza Śląska Wrocław, pobicie na squacie Wagenburg czy szykany pod adresem kubańskiego muzyka.

Chcemy porozmawiać o tym, jak w zmianę obecnych nastrojów mogą zaangażować się ludzie związani z wrocławską kulturą. Jaką rolę powinny pełnić obecnie publiczne instytucje kultury? Co my – mieszkańcy, widzowie, artyści, kuratorzy, dziennikarze, urzędnicy i pracownicy galerii, teatrów, klubów – możemy zrobić?

22 marca, piątek, godz. 17.00, Galeria BWA Dizajn, ul. Świdnicka 2-3, Wrocław

Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.

New Nationalism in the Heart of Europe

Rafa stara się przedstawić w swoich filmach granicę między patriotyzmem a nacjonalizmem. Swoje poszukiwania rozpoczął w 2009 roku, dokumentując marsze skrajnej prawicy w Słowacji. Obecnie, po ponad czterech latach trwania projektu, towarzyszy z kamerą każdej istotnej manifestacji- również w Polsce, Czechach i Niemczech. Rafa eksponuje w swojej dziennikarsko-artystycznej pracy spory na linii: Słowacy – Romowie, Słowacy – Węgrzy, Czesi – Romowie, Polacy – Żydzi.

Problem patriotyzmu i nacjonalizmu w filmach Rafy nie ogranicza się jedynie do ulicznych manifestacji. Na przełomie 2008 i 2009 roku artysta nakręcił swój pierwszy obraz o murach segregacyjnych wyrastających wokół romskich osiedli w Słowacji. Trzy lata później, w ramach projektu Sportowe Mury 2012, pracował już z mieszkańcami kilku osiedli, ogrodzonych betonowymi ścianami.

– W roku 2011 przeprowadziłem pierwsze rozmowy z samorządem w Michałowcach. Zdecydował on o wybudowaniu pierwszego muru segregacyjnego na Słowacji – jest on oficjalnie prezentowany jako mur do celów sportowych. W reakcji na tę sytuację postanowiłem zrealizować performance, którego treścią była gra w piłkę nożną z dziećmi z osiedla romskiego. W trakcie powstały zdjęcia, które zamierzałem nakleić na wspomniany obiekt. Samorząd nie zgodził się na moją propozycję, dlatego też postanowiłem zmodyfikować mój projekt podług wizji samorządu. W wyniku tego powstał finalny motyw, który został naklejony na ścianę pod postacią wielkoformatowego druku o długości 100 metrów. Grafika ta stała się symbolem segregacji. – opowiada o genezie projektu jego autor.

Rafa regularnie publikuje efekty swojej pracy na internetowym blogu. Wśród obszernego materiału, prezentowanego przez artystę nawww.newnationalism.eu, znajdziemy między innymi: warszawski Marsz Niepodległości, parady równości z większości europejskich miast, starcia kibiców podczas EURO 2012, antycygańskie marsze organizowane przez słowackich nacjonalistów czy berlińskie obchody 1 maja. Rafa wchodzi ze swoją kamerą w sam środek konfliktu i jak sam mówi, zależy mu tylko na tym, żeby pokazać co rzeczywiście wydarzyło się podczas demonstracji.

Podczas wrocławskiej prezentacji projektu New Nationalism in the Heart of Europe pokażemy wybór najnowszych dzieł artysty, w tym również niepublikowanych jeszcze w internecie.

Tomáš Rafa (1979) – ukończył studia na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie w pracowni prof. Grzegorza Kowalskiego. Jego praca Mur została wyróżniany na festiwalu filmów jednominutowych Filminute 2010. Jest laureatem nagrody Oskára Čepana za rok 2011. Był kuratorem projektu Art covers politics podczas 7. Berlin Biennale. W roku 2012 zrealizował projekt Sportowe Mury.

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Zamknij