Miasto

Nowicka: Nie pozwólmy, by „Syrena” znikła z mapy Warszawy! [list otwarty]

To dom dla wielu inicjatyw społecznych.

Warszawa, 16 października 2014r.

Sz. P. Hanna Gronkiewicz-Waltz

Prezydent Miasta Stołecznego Warszawy

Szanowna Pani Prezydent!

Zwracam się do Pani Prezydent w sprawie zapowiedzianej na piątek licytacji sądowej budynku przy ulicy Wilczej 30, w którym mieści się squat kolektywu „Syrena”.

Kamienica jest zamieszkiwana od 2011 roku przez grupę ludzi, którym przez ten czas udało się tchnąć w nią życie; dziś to dom dla wielu inicjatyw społecznych, takich jak Warszawskie Stowarzyszenie Lokatorów, Inicjatywa Pracownicza, Anarchistyczny Czarny Krzyż, Warszawski Teatr Rewolucyjny, Amatorski Front Operowy, Punk Joga, grupy imigranckie i antyfaszystowskie,  a nawet rowerownia, sitodruk, biblioteka i sala graficzna. Obecnie dom, który wyremontowali sami squattersi, zamieszkuje 35 osób, w tym kilkoro dzieci.

Korzyści funkcjonowania „Syreny” dla miasta są nie do przecenienia; squat poprzez liczne inicjatywy wspiera, a nawet wyręcza miasto w misji zapewniania mieszkańcom oferty kulturalnej. Sama niejednokrotnie miałam okazję uczestniczyć w wydarzeniach na squacie i jestem pełna uznania dla działań podejmowanych przez Kolektyw.

Bulwersująca decyzja Dzielnicy o piątkowej licytacji pozbawi Warszawę ważnego punktu na kulturalnej mapie miasta.

Będzie to ogromna strata dla wszystkich mieszkańców stolicy, na którą Pani Prezydent nie może sobie pozwolić.

Liczę, że Pani Prezydent doceniając fakt, że Kolektyw podejmuje tak ważne inicjatywy kulturalne, których w mieście brakuje, publicznie zabierze głos w obronie kamienicy przy Wilczej 30 i podejmie jak najpilniejszą interwencję w tej sprawie.

Nie pozwólmy, by z mapy miasta znikło kolejne alternatywne i jakże ważne centrum kultury.

Z szacunkiem,

Wanda Nowicka

__
Ten artykuł nie powstałby, gdyby nie wsparcie naszych darczyńców. Dołącz do nich i pomóż nam publikować więcej tekstów, które lubisz czytać

Zamknij