Gośćmi spotkania będą socjolożka Julia Kubisa i pielęgniarka oddziałowa Oddziału Rehabilitacji Bożena Boberek. Prowadzenie: Agnieszka Muras.
Dlaczego pacjenci nie przestrzegają zaleceń lekarzy? Czy personel medyczny z godnością traktuje pacjentów na oddziałach szpitalnych? Zawód lekarz/ pielęgniarka- powołanie czy zadanie? Co i dlaczego warto zmienić w polityce zdrowotnej w Polsce? O prawach i obowiązkach pacjentów, lekarzy i pielęgniarek.
25 stycznia, piątek, godz. 18.00, Świetlica KP „Na Granicy” w Cieszynie, ul. Zamkowa 1
Niezadowalające pacjentów sytuacje w przychodniach, izbach przyjęć czy oddziałach szpitalnych jest efektem prowadzonej przez Państwo polityki zdrowotnej. Wszyscy świadczeniobiorcy są uzależnieni od decyzji polityków, którzy co rusz wprowadzają nowe, nietrafione reformy. Długie kolejki do specjalistów, wielomiesięczne oczekiwanie na szczegółowe badanie wiąże się nie tylko z brakiem odpowiednich funduszy ale również ze złym sposobem redystrybucji dostępnych środków. Co rusz media szukają winnych wśród nieprzestrzegających zaleceń lekarzy pacjentów, nieempatycznych pielęgniarek i lekarzy, dyrektorów placówek, którzy nie mają umiejętności menedżerskich. Pod płaszczem wspólnych oskarżeń politycy prą ku komercjalizacji i prywatyzacji polskich szpitali i ośrodków zdrowia. Czemu to służy i jakie czekają nas konsekwencje takich działań?
Na to i wiele innych pytań odpowiemy sobie podczas spotkania inspirowanego niedawno wydaną książkę Zdrowie. Przewodnik Krytyki Politycznej.
Gośćmi spotkania będą:
– socjolożka Julia Kubisa (doktorat o związkach zawodowych i działalności pielęgniarek i położnych; współzałożycielka Fundacji MaMa);
– Bożena Boberek ( Przewodnicząca Zakładowej Organizacji Związkowej OZZPiP przy Śląskim Szpitalu Reumatologiczno – Rehabilitacyjnym w Ustroniu, pielęgniarka oddziałowa Oddziału Rehabilitacji)
Prowadzenie: Agnieszka Muras (Krytyka Polityczna)
Publikacja „Zdrowie. Przewodnik Krytyki Politycznej” powstała przy wsparciu Fundacji im. F. Eberta.