Miasto

Nawiedzony system – debata po filmie „Duchy naszego systemu”

Film Liz Marshall opowiada o Jo-Anne McArthur, fotografce walczącej o prawa zwierząt.

15 maja, środa, godz. 18.00, Dolnośląskie Centrum Filmowe,  ul. Piłsudskiego 64a, Wrocław

Zamiast wysadzać w powietrze laboratoria, od 10 lat dokumentuje ona (nie zawsze zgodnie z prawem) życie zwierząt poddanych władzy człowieka: norek i lisów, zmuszonych do kanibalizmu z powodu ciasnoty w klatkach, krów i nowonarodzonych cieląt zabijanych strzałem w głowę, delfinów więzionych w akwariach… Jej pracami interesują się największe amerykańskie magazyny, a ona sama wie, że jedno udane zdjęcie jest w stanie zrobić więcej niż setki demonstracji. Podczas pracy nie skupia się oczywiście tylko na negatywach i na pewno daleko jej do tragizmu a’la Elizabeth Costello…

Podczas dyskusji postaramy się odpowiedzieć na pytania; Czy zwierzętom należą się taki same prawa jak ludziom? Czy jesteśmy już gotowi do odrzucenia antropocentryzmu? Czy możemy mówić o swoistym współczesnym zwrocie etycznym w podejściu do zwierząt? Kwestia praw zwierząt podnoszona jest coraz częściej w publicznej debacie czy oznacza to, że już niedługo przestaną istnieć rzeźnie i fermy? Podczas debaty poruszone zostaną kwestie dotyczące aktywizmu i miejsca zwierząt we współczesnym świecie. Co możemy robić na co dzień aby nie zostać wprzęgniętym w przemysł wykorzystujący zwierzęta, czy wystarczy przestać jeść mięso czy raczej potrzebne jest bezpośrednie działanie prowadzące do zmiany prawa i ustawodawstwa?

Uczestnicy debaty:

Agata Wilkowska – współzałożycielka Stowarzyszenia Otwarte Klatki, od lat zaangażowana w ruch praw zwierząt, wiązana z poznańskim „Rozbratem”, prowadzi bloga wegańskiego ilovetofu;

Dawid Karaś – współzałożyciel i wolontariusz Stowarzyszenia Ochrony Zwierząt EKOSTRAŻ we Wrocławiu, zawodowo zajmuje się filozoficznymi i biologicznymi podstawami etyki traktowania zwierząt, w Stowarzyszeniu m.in. przeprowadza interwencje dotyczące humanitarnej ochrony zwierząt domowych, dzikich i gospodarskich.

Przemysław Witkowski – historyk myśli politycznej,  dziennikarz, poeta. Współpracuje stale z „Odrą”, „Krytyką Polityczną” i Le Monde Diplomatique. Zajmuje się Animal Studies.

Joanna Kobyłt – historyczka i krytyczka sztuki. Interesuje się pograniczem sztuki i animal studies. Zaangażowana w ruch praw zwierząt.

Wstęp: Pokaz biletowany / Wstęp na samą debatę wolny (pierwszeństwo dla osób z biletami z seansu)

Debata jest współorganizowania przez fundację Viva! Akcja dla Zwierząt, a eventy na ten sam temat odbywają się w równolegle w sześciu miastach Polski na X festiwalu Planete+ Doc.

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Zamknij