Miasto

„Nawiedzani przez dym” – dyskusja wokół książki

W warszawskiej Królikarni odbędzie się dyskusja o najnowszej książce Agaty Araszkiewicz.

28 czerwca, piątek, godz. 19.00, Królikarnia, ul.Puławska 113 A, Warszawa

Rozmowę wokół książki, która ukazała się nakładem wydawnictwa Czas Kultury, poprowadzi Jacek Dobrowolski (Orgia Myśli), a wezmą z niej udział: Katarzyna Bratkowska (feministka), Agata Szcześniak (Krytyka Polityczna), Bogusław Deptuła (Art & Buissnes), Adam Wiedemann (poeta i pisarz) i Marek Wasilewski (Czas Kultury).

Nawiedzani przez dym to autorski zapis mentalnych podróży między Polską a Paryżem, czyli panorama esejów z ostatniej dekady, poświęconych sztuce, tożsamości, polityce i feminizmowi. Książka analizuje tożsamość w czasie przemiany, oddalenie służyy w niej zagęszczeniu spojrzenia, a marginalizacja z oddaleniem związana zamienia sie w afirmacje swobody płynnie przechodzącej od swojskości do obcości.

„Jako Polacy musimy zaakceptować, że nie tylko z powodu masowej emigracji stajemy się codziennym gościem w obcych krajach, ale także, że obce spojrzenia stają się nasze” – pisze Agata Araszkiewicz. „A nasze – obce” – można dodać. I chyba nie ma lepszego klucza do analizy kultury, sztuki, polityki, najnowszej historii i feminizmu niż ten, którego dostarcza nam atopiczny obserwator, czyli ten/ta, którzy znajdują się poza naszą przestrzenią, a jednak z niej wyrastają, którzy są „poza”, ale i głęboko w jej wnętrzu.

Teksty, felietony, wywiady zamieszone w tej książce są świadectwem ciekawego oglądu rzeczywistości, w której dzieje się coś ważnego, w której coś się zmienia. Są świadectwem, które ocierając się o świat rzeczy ważnych, nie ignoruje jednocześnie błahostek. Bo nigdy wszak nie wiadomo, co jest błahostką, a co fundamentem w obliczu wartości, które są bohaterami tej książki. Agata Araszkiewicz jest świadkiem i komentatorem wydarzeń na tyle odległym w przestrzeni, by w ich interpretacji zachować dystans, i na tyle zaangażowanym, by ciągle stawiać niecierpliwe pytania ważne dla nas wszystkich. I w Polsce, i w Europie”.

Magdalena Środa

O autorce:

Agata Araszkiewicz (ur. 1971) – pisze o kulturze, literaturze i sztuce. Doktorat z literatury polskiej pisanej przez kobiety międzywojnia zaczęła u Marii Janion, a skończyła we Francji u Hélène Cixous i Anne Berger na uniwersytecie Paris 8, w pierwszym z założonych w Europie Centrum Studiów Kobiecych i Genderowych. Napisała Wypowiadam wam moje życie. Melancholia Zuzanny Ginczanki (2001). Ostatnio w Bibliotece „Czasu Kultury” ukazała się jej książka Nawiedzani przez dym (2012). Wkrótce wydana zostanie La révolution oubliée. L’émergence d’une écriture féminine dans l’entre-deux-guerres polonais (Zapomniana rewolucja. Rozkwit kobiecego pisania w dwudziestoleciu międzywojennym). Współzałożycielka Porozumienia Kobiet 8 Marca. Publikowała w „Gazecie Wyborczej”, „Ex Librisie”, „Kresach”, „Obiegu”, „Krytyce Politycznej” i we francuskim magazynie „ProChoix”. Prowadzi blog www.flaneriaa.blox.pl. Mieszka w Brukseli.

[na podstawie krolikarnia.mnw.art.pl]

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Zamknij