Miasto

„Najdłuższa szychta” – pokaz filmu

Mija 31 lat od najdłuższego w historii Europy strajku pod ziemią. Z tej okazji przypomnimy film Najdłuższa szychta. Po projekcji spotkanie z reżyserem. Kino Piast, Lędziny.

Mija 31 lat od najdłuższego w historii Europy strajku pod ziemią, który miał miejsce w kopalniach „Piast” i „Ziemowit”. Z tej okazji przypomnimy film dokumentalny Wojciecha Wikarka Najdłuższa szychta (Polska, 2007). Po projekcji zapraszamy na spotkanie z reżyserem.

Wstęp wolny

16 grudnia, niedziela, godz. 18.00, sala widowiskowa kina Piast, ul. Lędzińska 55, Lędziny

Film Najdłuższa szychta opowiada o najdłuższym podziemnym strajku w powojennej historii górnictwa. Dwutygodniowy strajk w KWK Piast był odpowiedzią na wprowadzenie w Polsce stanu wojennego, zmilitaryzowanie kopalń, zawieszenie działalności wszelkich organizacji i stowarzyszeń oraz internowanie całego zarządu zakładowej „Solidarności”.
[opis za: filmpolksi.pl]

Pokaz zainauguruje działaność dyskusyjnego klubu filmowego. Każda projekcja zostanie poprzedzona krótką formą amatorów filmu z okolicy (w niedzielę prezentujemy pracę surrealisty Talata Darvinoglu). Na spotkanie zapraszamy też wszystkich chętnych, którzy chcieliby w przyszłości współtworzyć klub. Mamy duże ambicje. Po pierwsze, przywrócić życie ostatniemu w powiecie kinu, po drugie, wyjść do publiczności z filmem wartościowym, zaangażowanym i angażującym mówi Dominik Łaciak, główny koordynator projektu.


Organizatorzy: Stowarzyszenie Młodzi Aktywni, Klub Krytyki Politycznej na Śląsku, MOK w Lędzinach.

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Zamknij