Miasto

Muzyka i wizualność w czasach popkultury: PRL, lata 80. | Gender

Seminarium Zespołu Badań Praktyk Późnej Nowoczesności.

Uniwersytet Krytyczny | Muzyka i wizualność w czasach popkultury, vol 4: PRL, lata 80. | Gender

Prowadzenie: Zespół Badań Praktyk Późnej Nowoczesności (Natalia Grądzka, Antoni Michnik, Klaudia Rachubińska, Xawery Stańczyk)

8 kwietnia, wtorek, godz. 19.00
Krytyka Polityczna, ul. Foksal 16, II p., Warszawa

Jako że w tym semestrze cyklu interesują nas przede wszystkim związane z muzyką tożsamości, nie może zabraknąć rozważań dotyczących tego, jak artyści i artystki w Polsce lat 80. rozumieli i performowali płeć kulturową. Rozwój identyfikacji subkulturowych, związany z wyłonieniem się wyrazistych i czytelnych kodów wizualnych wśród fanów muzyki, silnie wpłynął na wzrost ogólnej „świadomości wizualnej” dekady. Skoro więc znaczenie mogła mieć wbita w ucho agrafka, skórzana kurtka czy dżinsowa kamizelka, dlaczego nie wyzyskać kulturowych sensów przypisanych męskim garniturom i krótkim włosom, czy odwrotnie – kobiecemu makijażowi.

Pomimo odmiennej specyfiki, eksplozja zainteresowania eksploracją płci kulturowej w muzyce przebiegała w Polsce niemal równolegle z podobnymi trendami w „zachodniej” muzyce. Jednak podczas gdy na zachodzie genderowy szał, jak się wydawało, ogarnął wszystkich po równo, w Polsce zabawy kodami płci kulturowej w obrębie gatunków „niezależnych” często wyglądały zupełnie inaczej niż muzyce głównego nurtu, zwykle też dotyczyły kobiet w znacznie większym stopniu niż mężczyzn. Nad przyczynami i konsekwencjami tych podobieństw i różnic zastanowimy się już podczas najbliższego spotkania.

____

W szerszym, czteroosobowym gronie, pragniemy w tym roku poszerzyć formułę wykładów i zaprosić bezpośrednio do rozmowy o muzyce popularnej i wizualności. W tym celu proponujemy jako temat konkretny czas i konkretne miejsce – Polskę lat 80.

Zapraszamy na cykl naprzemiennych wykładów w ramach Uniwersytetu Krytycznego oraz otwartych seminariów Instytutu Studiów Zaawansowanych, na temat tego jak brzmiała i wyglądała muzyka popularna ostatniej dekady PRL-u oraz jakie miało to społeczne konsekwencje. Na wykładach będziemy przedstawiać nasze interpretacje różnych aspektów muzyki popularnej lat 80-tych w Polsce, natomiast podczas seminariów mamy nadzieję poddać je wspólnej, pogłębionej, krytycznej analizie wychodząc od szeregu tekstów teoretycznych. 

Natalia Grądzka – doktorantka w Zakładzie Filmu i Kultury Wizualnej Instytu Kultury Polskiej UW, absolwentka UW, L’Université Paris-IV Sorbonne i Collegium Civitas. Połowa duetu djskiego Miłość na Melanżu grającego na imprezach piosenki z lat 80. 

Antoni Michnik – historyk kultury, absolwent Instytutu Historii Sztuki UW, student Kolegium MISH UW. Członek-założyciel Grupy ETC, współpracownik Stowarzyszenia im. Stanisława Brzozowskiego. Publikował między innymi w „Zeszytach Literackich”, „Kwartalniku Filmowym”, „Kontekstach”, „Glissandzie”. Zajmuje się przede wszystkim kręgiem kultury niemieckiej oraz związkami muzyki z wizualnością (muzyką popularną, awangardami, kinem). 

Klaudia Rachubińska – absolwentka Wydziału Psychologii UW, doktorantka Instytutu Kultury Polskiej UW, członkini Grupy ETC; zajmuje się problematyką ciała w kulturze, strategiami wizualnego konstruowania tożsamości, psychoanalizą kultury, myślą feministyczną drugiej i trzeciej fali. Do jej zainteresowań należą także związki między muzyką a wizualnością, intermedialność w sztuce współczesnej, performance i sztuki performatywne oraz działania neoawangardowego ruchu Fluxus. 

Xawery Stańczyk – doktorant w Instytucie Kultury Polskiej UW, gdzie przygotowuje rozprawę na temat kultury alternatywnej w Polsce w latach 1978-1996. Ukończył kulturoznawstwo w Instytucie Kultury Polskiej UW i socjologię w Instytucie Stosowanych Nauk Społecznych UW, w ramach programu MOST studiował też filmoznawstwo w Instytucie Sztuk Audiowizualnych UJ. Interesuje się kulturą alternatywną, ruchami społecznymi, sztuką współczesną i przestrzenią miejską; społecznik, członek stowarzyszenia Miasto Moje A W Nim. W latach 2010-2012 członek redakcji „Res Publiki Nowej”, publikował m.in. w „Kulturze Współczesnej”, „Arteonie”, „Res Publice Nowej”, „op. cit.,”, „Barbarzyńcy”, „Didaskaliach”, „Lampie”, „Kulturze Liberalnej”, „Wyspie” „Przekroju” oraz w tomach zbiorowych. Ostatnio nakładem wydawnictwa Lampa i Iskra Boża ukazał się jego tomik poetycki Skarb piratów

______

Kolejne spotkania cyklu:
29.04: Aspiracje
27.05: (Nie)Pamięć o ejtisach

______

Projekt „Uniwersytet Krytyczny 2014-2016” realizowany jest dzięki dofinansowaniu ze środków m.st. Warszawy.

 

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Zamknij