Miasto

Mieszczanin na górze Moria – spotkanie wokół książki

Goście: Marta Olesik, Andrzej Leder, Maciej Sosnowski. Prowadzenie: Agata Bielik-Robson

15 kwietnia, środa, o godz. 18.00 zapraszamy do Krytyki Politycznej (ul. Foksal 16/2p.) na spotkanie:

Mieszczaństwo ekstremalne – strategie odzyskiwania mieszczaństwa jako projektu emancypacyjnego i kategorii krytycznej. Promocja książki Mieszczanin na górze Moria. Soren Kierkegaard,nowoczesny podmiot i oswajanie absolutu.

Goście: Marta Olesik, Andrzej Leder, Maciej Sosnowski

Prowadzenie: Agata Bielik-Robson

Mieszczaństwo – figura mocno skompromitowana. Skompromitowana nie od dziś. W XIX-wiecznej Kopenhadze Søren Kierkegaard przypuszcza frontalny atak na klasę średnią – pozostając przy tym jej najwierniejszym, choć bardzo przewrotnym obrońcą. Odwołując się do autorów takich jak Kant, Schiller, Kierkegaard, czy Adorno, chcemy porozmawiać o tradycji radykalnej krytyki mieszczańskości, która w najgłębszych strukturach swojego myślenia tę mieszczańskość odtwarza. Jest to odtwarzanie świadome, nie ideologiczne, a jego cel jest emancypacyjny. Publikacja książki Mieszczanin na górze Moria. Søren Kierkegaard, nowoczesny podmiot i oswajanie absolutu daje okazję do zderzenia z sobą mieszczaństwa „realnego”, od którego wspomniani autorzy chcą się zdecydowanie odciąć, z mieszczaństwem nazywanym tu ekstremalnym – projektem, w którym schematy mieszczańskiego myślenia i funkcjonowania wywracane są na nice i stawiane na głowie po to, by ukazało się to emancypacyjne jądro. Przykładem jest tutaj Abraham, który – jak twierdzi autorka książki – daje na górze Moria bezprzykładny dowód swojego mieszczaństwa. Chcemy porozmawiać o tradycji, która waży słowa i pojęcia i widzi, że każdym dwóm wadom mieszczaństwa odpowiada jedna zaleta. Czy to za mało? Wciąż i zawsze za mało, ale autorzy, do których nawiązujemy pokazują, często zawrotne, sposoby krystalizacji tkwiącego w klasie średniej potencjału. Chcemy ten potencjał ożywić i zobaczyć czy i jak dałoby się go dzisiaj spożytkować. Debata ta wydaje się być szczególnie potrzebna w dzisiejszej Polsce, gdzie duża część społeczeństwa aspiruje do mieszczaństwa, które jawi się jednak jako monolit, w którym nie można oddzielić jego rzeczywistej wartości od systemowych patologii. Chcemy wstępnie wypracować możliwość takiego różnicowania.

[Materiały informacyjne organizatora]

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Zamknij