Miasto

Między poliamorią a socjalizmem – seminarium kwartalnika „Wakat”

Udział wezmą: dr Agnieszka Mrozik, Piotr Szumlewicz.

17 sierpnia, poniedziałek, godz. 18.00, Krytyka Polityczna, ul. Foksal 16, II piętro, Warszawa

Poliamorią nazywamy wielopartnerską sieć relacji emocjonalnych lub seksualnych, powstającą za wiedzą i zgodą wszystkich zaangażowanych w nią osób. Wśród jej cech szczególnych wymienia się m.in. względną trwałość i bliskość budowanych w jej obrębie więzi, które to właściwości pozwalają być może spojrzeć na poliamorię przez pryzmat jej wspólnototwórczego potencjału. Podczas spotkania seminaryjnego z udziałem dr Agnieszki Mrozik i Piotra Szumlewicza podejmiemy właśnie próbę krytycznej analizy tej preferencji relacyjnej w wymiarze społecznym. Zapytamy, czy poliamoryczne konstelacje zdolne są kwestionować m.in. patriarchalizm, posesywność i rozmaite nierówności w kierunku wytwarzania nierepresywnych form współżycia społecznego; do jakich zmian ról i struktur rodziny (na patchworkową, tolerancyjną, wkluczającą), związku, samej seksualności mogą prowadzić; czy i w jaki sposób potrafią redefiniować/przepracowywać zdradę i zazdrość, stanowiące dziś, jak się zdaje, podstawowy komponent miłości oraz skonstruowanego społecznie pożądania. Przyjrzymy się napięciom między sposobami narratywizowania relacji, uczuć, namiętności, zmieniającym się w czasie (aż po uspójniającą ideologię) w listach Janiny Broniewskiej. Przeanalizujemy też zagadnienia władzy nie tylko symbolicznej, ale i ekonomicznej w relacjach poliamorycznych. Postrzegając poliamorię również jako projekt polityczny, zapytamy wreszcie o rolę państwa: jakie warunki muszą zostać spełnione, aby możliwe stało się społeczne otwarcie na wielorelacyjność. Zastanowimy się też wspólnie, jak ta problematyka jest konceptualizowana w tekstach kultury.

Udział wezmą: dr Agnieszka Mrozik, Piotr Szumlewicz

Moderować będą: Maja Staśko, Michał Kasprzak

Seminarium jest otwarte dla wszystkich zainteresowanych tematem. Okazję do spotkania stanowią prace nad nowym numerem kwartalnika „Wakat” zatytułowanym: „Wszyscy jesteśmy poliamorystkami”.

Organizator: kwartalnik „Wakat”

Proponowane lektury:

1. Janina i Władysław Broniewscy, Miłość jest nieprzyjemna. Listy ze wspólnego życia, Wydawnictwo Krytyki Politycznej, Warszawa 2014 (fragmenty: s. 42-45; 47-54; 77-81; 113-116; 133-134; 142-146; 153-155; 165-167; 201-203; 239-241; 283-290; 311-314; 352-368; 371-378; 381; 409; 415-421).
2. Anthony Giddens, Przemiany intymności. Seksualność, miłość i erotyzm we współczesnych społeczeństwach, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 2007 (rozdz. Wewnętrzne sprzeczności czystej relacji, s. 161-187).
3. Agnieszka Mrozik, Poliamoria nas wyzwoli?
4. Piotr Szumlewicz, Poliamoria, czyli socjalizm

Fragmenty lektur udostępniamy na prośbę uczestników seminarium po uprzednim kontakcie e-mailowym: wakat.online[at]gmail.com.

Dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Zamknij