Miasto

Miasto poprzemysłowe – miasto przemysłowe? Spotkanie z Nawratkiem

Polecamy dyskusję o ponownej industrializacji miast.

Goście dyskusji:

Krzysztof Nawratek – dr architekt, urbanista, teoretyk miasta, kierownik studiów magisterskich w szkole architektury na uniwersytecie w Plymouth (Wielka Brytania). Autor publikacji: Ideologie w przestrzeni. Próby demistyfikacji (Kraków 2005), Miasto jako idea polityczna (Kraków 2008) oraz Dziury w całym. Wstęp do miejskich rewolucji (Warszawa 2012).

Paweł Jaworski – urbanista i filozof, członek zarządu Fundacji Napraw Sobie Miasto. Interesuje się przede wszystkim powstawaniem obszarów wykluczenia oraz ich rewitalizacją, układami przestrzennymi koncernów przemysłowych, współczesną estetyką i antropologią filozoficzną.

23 kwietnia, wtorek, godz. 18.30, MOCAK, Lipowa 4, Kraków

Dyskusja o reindustrializacji rozpoczęła się w krajach Europy Zachodniej i USA w zasadzie dopiero kilka lat temu (uznałbym rok 2010 za przełomowy), gdy kryzys 2008 roku uświadomił (przynajmniej niektórym) bankructwo modelu rozwoju miast opartego na spekulacji nieruchomościami i płynnym kapitalizmie. Czy rzeczywiście mamy do czynienia z kompromitacją modelu, który obowiązywał przez ostatnie 20–30 lat, wciąż pozostaje kwestią dyskusyjną (neoliberalizm jest może martwy jako teoria, ale wciąż niepokojąco żywy jako praktyka), faktem jest jednak rosnące zainteresowanie alternatywnymi sposobami stymulowania rozwoju miast. Jednym z nich jest właśnie reindustrializacja.

[fragment artykułu Krzysztofa Nawratka O nową robotniczą rewolucję. Transcendentny sens miasta przemysłowego, opublikowanego w najnowszym numerze „Autoportretu”]

Organizator: pismo „Autoportret”

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Zamknij