Miasto

Manifest Fest

MANIFEST FEST to dwa dni spotkań i dyskusji panelowych; cykl seminariów mających na celu omówienie i wypracowanie scenariuszy projektowych na przyszłość oraz zestaw specjalnie przygotowanych projektów.

22-23 listopada 2014, Teatr Studio, Pałac Kultury i Nauki, pl. Defilad 1

Harmonogram:

22 listopada, sobota

godz. 10.00-16.30 dyskusje i spotkania

23 listopada, niedziela

godz. 12.00-18.00 dyskusje i spotkania

godz. 20.00 spektakl „Rzeczy pierwsze – rzeczy ostatnie” GRZEGORZ LASZUK AND THE RAIDERS OF LOST THINGS

Bilety: www.manifestfest.pl, www.teatrstudio.pl

MANIFEST FEST na Facebooku

Londyn, 1964 rok. Projektant Ken Garland publikuje manifest pod tytułem „Najpierw rzeczy pierwsze”. Dokument ten szybko zyskuje sławę poza środowiskiem projektowym i reklamowym, zostaje przedrukowany w gazecie The Guardian, a Garland zostaje zaproszony do ogólnokrajowej telewizji. W pochłoniętej konsumpcją Wielkiej Brytanii lat 60 nikt bowiem nie myśli o tym, że projektanci mogą być przydatni do czegoś ważniejszego, niż kolejna identyfikacja korporacyjna lub reklama. Od tego momentu hasło First Things First staje się synonimem odpowiedzialnego, zaangażowanego w ważne sprawy społeczne projektowania. W 2000 roku środowiska związane z odpowiedzialnym społecznie dizajnem ze Stanów Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii stwierdzają, że postulaty na temat zmiany priorytetów w projektowaniu nie straciły na ważności. Brytyjski krytyk dizajnu Rick Poynor zbiera podpisy pod nową, uaktualnioną wersją manifestu. W tym samym czasie magazyny projektowe z Europy Zachodniej i USA publikują Najpierw rzeczy pierwsze 2000.

Warszawa, 2014 rok. Pięćdziesiąt lat po opublikowaniu manifestu Najpierw rzeczy pierwsze najwybitniejsi projektanci i krytycy z Europy i Stanów Zjednoczonych spotkają się w Teatrze Studio w Pałacu Kultury i Nauki żeby przedyskutować postulaty z 1964 i 2000 roku i wspólnie zastanowić się nad tym, jak we współczesnym świecie można uczynić projektowanie bardziej użytecznym społecznie i politycznie. Honorowym gościem wydarzenia będzie Ken Garland.

Manifest Fest podejmie temat społecznej odpowiedzialności projektowania w zupełnie nowy sposób. MANIFEST FEST to dwa dni spotkań i dyskusji panelowych; cykl seminariów mających na celu omówienie i wypracowanie scenariuszy projektowych na przyszłość oraz zestaw specjalnie przygotowanych projektów, które zainstalowane będą w przestrzeni Teatru Studio oraz w jego okolicach. W trakcie MANIFEST FEST odbędzie się także premiera przedstawienia „Rzeczy pierwsze – rzeczy ostatnie” przygotowanego przez Grzegorza Laszuka i Komunę// Warszawa, które ujawni, co stanie się z manifestem „Najpierw rzeczy pierwsze” w dalekiej przyszłości.

Uczestnicy: Anna Bloch, Alison Clarke, Ken Garland, Rick Poynor, Piotr Rypson, Metahaven, Sheila Levrant De Bretteville, Jürgen Siebert, Jan Sowa, Jacek Utko, Lucas Verweij oraz Grzegorz Laszuk and The Raiders Of Lost Things, Noviki Studio Grafiki I Design Displacement Group.

Wydarzenie dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Organizator: Pracownia Krytyki Dizajnu / Design Critique Platform

Partnerzy: Teatr Studio im. Stanisława I. Witkiewicza, British Council, Ambasada Królestwa Niderlandów, Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej, The Westin Hotel, Komuna//Warszawa, Bar Studio, Bar Prasowy, Super Salon

Partnerzy medialni: Fundacja Bęc Zmiana, MONITOR MAGAZINE, Krytyka Polityczna, AMS

…………………….

GRZEGORZ LASZUK AND THE RAIDERS OF LOST THINGS „Rzeczy pierwsze – rzeczy ostatnie”

23 listopada, niedziela, godz. 20.00, Teatr Studio im. Stanisława I. Witkiewicza

Opera „Rzeczy pierwsze – rzeczy ostatnie” to nowy projekt Grzegorza Laszuka i Komuny// Warszawa. Projekt na styku teatru, performansu, muzyki i dizajnu w swojej tematyce nawiązuje/ odnosi się do manifestu Kena Garlanda „Najpierw rzeczy pierwsze”, dotyczącego projektowania i wartości społecznych w nich zawartych. Pierwsza odsłona projektu prezentowana była w maju 2014 roku na międzynarodowej konferencji TYPO BERLIN. Sięgając po inspiracje z różnych obszarów – począwszy od niskobudżetowych filmów science fiction, aż po tradycje politycznie zaangażowanego dizajnu i rock opery – Grzegorz Laszuk wraz z zespołem „The Raiders of Lost Things” przekracza granice i stawia podstawowe pytania o uległość, posłuszeństwo oraz świat, w jakim obecnie żyjemy.

Prapremiera opery „Rzeczy pierwsze – rzeczy ostatnie” odbędzie się 23 listopada 2014 roku w Teatrze Studio im. Stanisława I. Witkiewicza w Warszawie o godzinie 20:00 w ramach Manifest Fest.

[materiały prasowe organizatora]

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Zamknij