Miasto

Mamy prawo do informacji publicznej. Debata warsztatowa

Mamy prawo do informacji, tylko musimy nauczyć się z niego korzystać!

25 września, czwartek, Łokietka 5 – Infopunkt Nadodrze, Łokietka 5/1, Wrocław

Urzędy zapewniają, że coraz szerzej otwierają swoje drzwi dla obywateli i obywatelek. Publikują w biuletynach informacji publicznej obwieszczenia, relacje z posiedzeń, rozporządzenia. Podczas takich akcji jak wrocławski Budżet Obywatelski zapraszają mieszkańców i mieszkanki do zadawania pytań osobiście w sali sesyjnej rady miasta. Tylko, co z tego, skoro od lat w sprawach trudnych, niejasnych i kontrowersyjnych możemy liczyć jedynie na opryskliwe odpowiedzi rzeczników prasowych?

Mimo obowiązku udzielania informacji publicznej setki instytucji w Polsce nagminnie odmawia odpowiedzi na zadane im pytania. Mamy prawo wiedzieć jak finansowy jest Śląsk Wrocław i z jakich powodów wypłacane są premie w miejskich spółkach. Mieszkańcy i mieszkanki muszą mieć łatwy i szybki dostęp do informacji na temat spraw publicznych, żeby móc podejmować świadome decyzje na temat własnego podwórka, osiedla i miasta. Dostęp do rzetelnej informacji jest prawem gwarantowanym przez konstytucję i odpowiednią ustawę, a nie przywilejem nielicznych.

Ale żeby skorzystać z tego prawa trzeba najpierw wiedzieć jak pytać o informacje skutecznie i jak nie dać się spławić opowieściami o tym, że wszystko, co dzieje się za zamkniętymi drzwiami sądu, szpitala, uniwersytetu i urzędu jest ściśle tajne.

Dlatego zaprosiliśmy Grzegorza Wójkowskiego, eksperta z fundacji Bona Fides, żeby podczas warsztatowej dyskusji odpowiedział na pytania o informację publiczną. W ciągu czterogodzinnego szkolenia dowiemy się między innymi: jakie treści stanowią informację publiczną; co określa i reguluje ustawa o dostępie do informacji publicznej; czy instytucje mogą pobierać opłaty za wydawania mieszkańcom ważnych informacji; czy możemy publikować rachunki, umowy i inne treści, które pozyskamy z urzędów oraz jak sądy działają wobec tych, którzy prawa do informacji nagminnie odmawiają. W czasie warsztatów na pewno znajdzie się czas również na wasze pytania i wątpliwości.

Wstęp na warsztaty jest bezpłatny.

Spotkanie odbywa się jako część cyklu Levels of Trust w ramach pr ogramu Time to Talk przy wsparciu Open Society Foundations. 

         

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Zamknij