Miasto

Ludowość i praca

Ludowość to nie tylko cepelia, ale przede wszystkim życie codzienne ludu.

Wydarzenia w ramach roku Oskara Kolberga podkreślają i odwołują się najczęściej do roli obrzędów, zwyczajów, pieśni, gier i zabaw spisanych przez etnografa. 
Warto jednak wskazać, że ludowość to nie tylko cepelia, ale przede wszystkim życie codzienne ludu.

8 października 2014, środa, godz. 17.00, Muzeum Śląska Cieszyńskiego, sala rzymska

Praca jest jednym z najważniejszych elementów naszej codzienności. Przeliczając ilość godzin, które spędzamy na pracy (płatnej czy bezpłatnej) można uznać, że jest dominującą czynnością w naszym życiu. Bywa rytuałem, polem tworzenia wspólnoty czy wyzysku. Może stać się także, jak pokazuje historia, zalążkiem do powstawania ruchów robotniczych, związków zawodowych. Jest polem negocjacji i tworzenia różnic społecznych, jak choćby poprzez wykluczanie osób bezrobotnych przez neoliberalny dyskurs. Warto zastanowić się co mówi o społeczeństwie wielość narracji o pracy. 

Podczas dyskusji Michał Gauza (współautor książki Rewolucja 1905programista) oraz Michael Morys-Twarowski (dr nauk humanistycznych w zakresie historii, z wykształcenia prawnik i amerykanista, współautor książek oraz autor kilkudziesięciu artykułów naukowych poświęconych głównie historii Śląska Cieszyńskiego) będziemy rozmawiać o związku między ludowością a pracą w kontekście historycznym i społecznym. Postaramy się ukazać to zarówno z perspektywy szerszej jak i lokalnej, związanej ze Śląskiem Cieszyńskim.

Wydarzenie współfinansowane jest ze środków MKiDN (realizacja IMiT) w ramach roku Oskara Kolberga.

 

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Zamknij