Miasto

Lokale użytkowe / pustostany

Spotkanie z cyklu "Nasze miasto Warszawa" o miejskich pustostanach, m.in. z udziałem Joanny Erbel (KP).

10 września, wtorek, godz. 19.00, Bar Prasowy, ul. Marszałkowska 10/16, Warszawa

Udział w dyskusji wezmą:

– Edwin Bendyk – publicysta tygodnika „Polityka”, ekspert ds. innowacji
– Iza Kaszyńska i Michał Augustyn – Społecznościowy System Wymiany Wymiennik
– Małgorzata Mazur – dyrektorka Zakładu Gospodarowania Nieruchomościami w Dzielnicy Śródmieście
– Wojciech Nowakowski – ekspert ds. potencjału high streetowych lokali, Grupa Capital Park
– Michał Olszewski – zastępca Prezydent m.st. Warszawy
– Szymon Żydek – Fundacja Bęc Zmiana

prowadzenie: Joanna Erbel.

Chodząc po Warszawie trudno nie zauważyć rosnącej liczby pustych lokali użytkowych. Szczególnie wyraźnie widać to z okolicy Marszałkowskiej, w najbliższym sąsiedztwie Baru Prasowego. Puste witryny straszą, ale też i pobudzają myślenie o różnych sposobach i zagospodarowania. Mijając je nieraz zastanawiamy się, czego nam braku: sklepu spożywczego, szewca, domu kultury, kawiarni, kolejnego baru mlecznego, przestrzeni otwartej na cykliczne imprezy kulturalne.

Warszawa potrzebuje nowe wizji wykorzystania pustostanów użytkowych – zarówno tych komunalnych, jak i prywatnych. Pierwsze kroki już za nami. Są konkursy profilowany na lokale na kulturę, na warzywniaki, również dzięki takiemu konkursowi powstał Bar Prasowy. Brakuje wciąż tanich lokali na inicjatywy tworzone przez grupy nieformalne jako kooperatywy spożywcze czy te oparte na zasadach ekonomii wymiany. Wciąż zbyt mało jest przestrzeni na niekomercyjne działania nakierowane na społeczne innowacje czy lokalnych centrów społecznościowych.

Na spotkaniu z zaproszonymi gośćmi będziemy rozmawiać o tym, czego nam brakuje w Śródmieściu i całej Warszawie. O tym, jakiego miasta potrzebujemy.

Zaprezentujemy również projekt interaktywnej mapy pustostanów, który przygotowuje Fundacja Bęc Zmiana we współpracy z Miastem.

Spotkanie będzie miało charakter otwarty. Zachęcamy do zadawania pytań zaproszonym gościom i gościniom.

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Zamknij