Miasto

Letnia czytelnia na Wyspie Słodowej – weekend drugi

Projekcja filmu „Jesteś Bogiem”, krytyczne przeglądy prasy, warsztaty z dziennikarstwa obywatelskiego, slam poetycki.

20-22 września, piątek-niedziela, od godz. 13.00-20.00, Wyspa Słodowa we Wrocławiu

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.

Letnia czytelnia jest częścią programu społecznego „Park książki 2013” promującego czytelnictwo. Czytelnie są tymczasowo zaaranżowanymi miejscami w przestrzeni miasta, w których można nieodpłatnie wypożyczyć i przeczytać książkę oraz wziąć udział w licznych wydarzeniach. W ramach programu czytelni przewidziane są różne atrakcje skierowane do dzieci m.in. zajęcia plastyczne „Fabryka książek”. Mieszkańcy oraz mieszkanki będą mogli także wspólnie stworzyć własny „Wrocławski Kanon Książki” – spis lektur wartych przeczytania.

Program:

Piątek, 20.09

16:00 – Krytyczne Czytanie Prasy

20:00 – Projekcja filmu “Jesteś Bogiem”

Sobota, 21.09

13:00 – Krytyczne Czytanie Prasy

14:00 – Gra plenerowa „Zagraj w miasto”

15:00 – Slam poetycki – czytanie poezji

Zasady są proste: w ciągu 20 minut musicie napisać wiersz na
wylosowany temat, który będzie lepszy od waszego przeciwnika. Wtedy
możecie przejść do finału, w którym zmierzycie się z resztą wybranych
autorów i autorek. Kto o tym decyduje? Oczywiście publiczność, za
pomocą czerwonych i zielonych kartek. Musicie przekonać ich, że niczym
nie ustępujecie demiurgom słowa, wieszczom i nadwornym pisarzom. Dla
zwycięzcy/zwyciężczyni nagrody rzeczowe.

20:00 – Wieczór poetycki

Prezentujemy najlepsze zjawiska poetyckie z Wrocławia przed i po
debiucie. Zamieniamy duszną od dymu papierosowego literacką knajpę na
otwartą przestrzeń tuż przy rzece. Zaproszeni autorzy i autorki
zaprezentują swoje nowe teksty, będzie również okazja zadać im
krępujące pytanie.

Niedziela, 22.09

13:00 – Krytyczne Czytanie Prasy

15:00 – Spotkanie o sztuce w przestrzeni miejskiej: „Sztuka publiczna, czyli jaka?”

Prowadzenie: Jakub Dymek

Spotkanie „Sztuka publiczna, czyli jaka?” ma charakter prezentacji i dyskusji, która ma zająć się tytułowym pytaniem – „jaka sztuka jest publiczna? czy sztuka
w przestrzeni publicznej to sztuka dla wszystkich? do kogo ona należy?”.

Celem spotkania jest edukowanie i angażowanie w demokratyczną debatę mieszkanek i mieszkańców Wrocławia, którzy co do zasady byli do tej pory nieobecni na eksperckich i akademickich dyskusjach na temat sztuki. Stąd zaproszenie do rozmowy jest kierowane nie tylko do wąskiego grona studentów historii sztuki, kuratorów, artystów i muzealników, ale do licealistów, studentek kierunków innych niż artystyczne, emerytów, mieszkanek Nadodrza, nauczycieli.

W trakcie dyskusji chcemy nie tylko wprowadzić zagadnienia „przestrzeni publicznej” i „sztuki politycznej/społecznej” – które mogą rzucić nowe światło na problem sztuki we Wrocławiu – ale przede wszystkim: zebrać nowe, niesłyszane dotychczas głosy na temat roli sztuki poza galeriami i muzeami.

Efektem spotkania i burzy mózgów dotyczącej projektów będzie dokumentacja wideo podsumowująca zebrane pomysły – każda uczestniczka lub uczestnik będzie mógł udzielić krótkiej wypowiedzi na temat swojego pomysłu lub postulatu, a zebranymi głosami podzielimy się w sieci. I zadbamy, aby zostały wysłuchane.

15:00 – Warsztaty dla dzieci „Fabryka Książki” – czytanie i słuchowisko

17:00 – Warsztaty z dziennikarstwa obywatelskiego

O projekcie:

„Letnia Czytelnia na Wyspie Słodowej” to nie tylko książki. W ciągu sześciu dni trwania akcji odbędą się trzy warsztaty z dziennikarstwa obywatelskiego. Poprowadzą je autorzy i autorki „Dziennika Opinii” w ramach projektu „Demokracja 4.0”. Uczestnicy i uczestniczki nauczą się podstawowych technik fotografii reporterskiej, zaawansowanej obsługi mediów społecznościowych oraz poznają szczegóły prawa autorskiego. Każdy dzień rozpocznie się od „Krytycznych Przeglądów Prasy” – wrocławski zespół Krytyki Politycznej, wspólnie z gośćmi czytelni przejrzy i skomentuje artykuły z prasy lokalnej, krajowej oraz zagranicznych dzienników.

Projekt „Park książki 2013” realizowany jest przez Stowarzyszenie im. Stanisława Brzozowskiego przy współpracy z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Promocja czytelnictwa”. Wrocławska Letnia Czytelnia organizowana jest również we współpracy z Centrum Informacji i Rozwoju Społecznego.

__
Ten artykuł nie powstałby, gdyby nie wsparcie naszych darczyńców. Dołącz do nich i pomóż nam publikować więcej tekstów, które lubisz czytać

Zamknij