Miasto

Lektury krytyczne: Premiera książki „Schulz. Przewodnik KP”

2 października, środa, godz. 18.00, Krytyka Polityczna, Foksal 16 II p.

Na mapie Drohobycza okolice ulicy Krokodyli zaznaczone były Białą Plamą, gdzieniegdzie poprzecinaną siatką pospiesznie naszkicowanych ulic – jakby kartograf przyznawał istnienie tej okolicy z rezerwą i niechęcią. Bracia Quay, adaptując opowiadanie Schulza, w ulicy Krokodyli ujrzeli obraz Soho – londyńskiej dzielnicy obskurnych kin, podejrzanych kabaretów i music halli, miejsc, gdzie gromadziła się bohema. Czy Biała Plama wokół ulicy Krokodyli nie jest metaforą relacji, jaką kultura oficjalna zajmuje do tej „niskiej”, popularnej?

W trakcie spotkania wokół książki Schulz. Przewodnik KP przyjrzymy się relacji autora Sklepów cynamonowych do tych „niskich” (czy z łatką „niższości” zmuszonych jeszcze do stosunkowo niedawno się zmagać) form kultury: kina, animacji, komiksu.

Nad związkami życia i dzieła Schulza z tymi gatunkami, inspiracjami, jakich Schulz im dostarcza będziemy rozmawiać z Maciejem Pisukiem (autorem projektu filmu o ostatnich dniach Schulza), Adrianą Prodeus (znawczynią filmowej animacji, krytyczką filmową), oraz Jakubem Woynarowskim (komiksiarzem, autorem komiksowych adaptacji Schulza). Spotkanie poprowadzi Jakub Majmurek.

2 października, środa, godz. 18.00, Krytyka Polityczna, Foksal 16 II p.

__
Ten artykuł nie powstałby, gdyby nie wsparcie naszych darczyńców. Dołącz do nich i pomóż nam publikować więcej tekstów, które lubisz czytać

Zamknij