Miasto

Kultura (wolna od) gwałtu? O (re)akcjach przeciw przemocy seksualnej

4 czerwca 2014, godz. 18:00
siedziba Krytyki Politycznej 
Foksal 16, Warszawa

Podczas zeszłorocznej konferencji Dość mitów. Psychologiczne, kulturowe i prawne aspekty przemocy seksualnej wypracowano rekomendacje dot. zapobiegania i reagowania na przemoc seksualną pod adresem władz, administracji, służby zdrowia i systemu oświaty.
W ramach tegorocznej Koalicja Razem Przeciw Przemocy Seksualnej zapraszana debatę pod matronatem Fundacji im. Heinricha Böllao kampaniach wokół zjawiska przemocy seksualnej. Jak sprawić, by zasada „Nie gwałć” wyparła obecnie dominującą „Nie daj się zgwałcić”?
Jak sprawić, by reklamy i przekaz medialny były wolne od seksistowskiego przekazu i uprzedmiotowienia kobiet? Jak zagwarantować kompleksową pomoc ofiarom?
Jak uchronić je przed ostracyzmem społecznym? Jak zmienić myślenie o rolach społecznych kobiet i mężczyzn, by powstrzymać epidemię przemocy? Jak uświadomić kulturowe mity tworzące klimat przyzwolenia na przemoc seksualną?
I wreszcie – jaką rolę w ich obalaniu mają mężczyźni? Na te pytania postaramy się odpowiedzieć omawiając kampanii społecznych i programów i akcji na rzecz przeciwdziałania przemocy seksualnej oraz pomocy dla osób jej doświadczających. Przyjrzymy się działaniom w obszarze polskich i zagranicznych organizacji pozarządowych i ruchów społecznych oraz policji.

Panel:

Agnieszka Sosińska – Feminoteka

Kamila Zimoń – Europejska Sieć Policjantek

Łukasz Wójcicki – Głosy Przeciw Przemocy

Kamila Kuryło – Codziennik Feministyczny

Moderacja: Eliza Michalik, dziennikarka, RDC, „Superstacja”

Informacje o wszystkich wydarzeniach towarzyszących i całoroczna kampania edukacyjna na facebookowej stronie Koalicji Razem Przeciw Przemocy Seksualnej.

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Zamknij