Miasto

Krawczyk i Witkowski o teatrze

Marcowy „Dolnośląski Dodatek Kulturalny” LMD poświęcony jest teatrowi. Polecamy teksty członków Klubu KP we Wrocławiu.

„Na zeszłorocznych Warszawskich Spotkaniach Teatralnych aktorzy odczytywali ze sceny list protestacyjny „Teatr nie jest produktem, widz nie jest klientem”. Jeden z festiwalowych widzów, znużony wysłuchiwaniem – kolejny raz – postulatów artystów, wstał i krzyknął: „Czy Pan to będzie czytał na stałe?”. Pytanie-wykrzyknik posłużyło za tytuł dla interwencyjnego spektaklu Michała Kmiecika i Marzeny Sadochy w Teatrze Polskim we Wrocławiu.

Reżyser wraz z dramaturżką wybrali z doniesień prasowych i oficjalnych pism najważniejsze, często absurdalne, wypowiedzi na temat kondycji i wizji publicznych teatrów. Powstał z nich doskonały kolaż, który obnażył ignorancję osób i instytucji odpowiedzialnych za finansowanie kultury. Autorzy nie zapomnieli o dziennikarzach serwujących niestrawny surogat debaty publicznej wokół problemu ignoranckiego modelu zarządzania kulturą.”

Cały tekst Dawida Krawczyka na temat nowego spektaklu Michała Kmiecika zatytułowany Czy Pan to będzie czytał na stałe? Na razie tak… w marcowym numerze „Dolnośląskiego Dodatku Kulturalnego”. W dodatku do „Le Monde Diplomatique” polecamy ponadto wywiad Przemysława Witkowskiego z Monika Strzępką i Pawłem Demirskim.

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Zamknij