Miasto

Klub Filmowy LGBT | „Ta przeklęta niedziela”

Pokaz filmu połączony z dyskusją prowadzoną przez Mariusza Kurca i Bartosza Żurawieckiego.

Uniwersytet Krytyczny | Klub Filmowy LGBT | Ta przeklęta niedziela (Sunday Bloody Sunday), reż. John Schlesinger, Wielka Brytania 1971

Prowadzenie: Mariusz Kurc i Bartosz Żurawiecki 

29 września, poniedziałek, godz. 19.00
Krytyka Polityczna, ul. Foksal 16, II p., Warszawa

Na otwarcie kolejnego sezonu Klubu Filmowego LGBT pokażemy głośny film z roku 1971, „Ta przeklęta niedziela” („Sunday Bloody Sunday”) w reżyserii Johna Schlesingera. Wtedy po raz pierwszy kino głównego nurtu pokazało miłosny trójkąt, którego jedno ramię jest homoseksualne, bez sensacyjnej ekscytacji.

Dwoje ludzi w średnim wieku – rozwódka Alex (Glenda Jackson) i pochodzący z żydowskiej rodziny, lekarz Daniel Hirsh (Peter Finch) – łączy jeden kochanek. Młody hipis o imieniu Bob (Murray Head), który krąży między łóżkami bohaterów. Alex i Daniel wiedzą o swoim istnieniu, choć nigdy nie poznali się osobiście. Połowiczny związek z Bobem ich nie satysfakcjonuje, boją się jednak naruszyć status quo w obawie, że zostaną całkiem sami. Ale pewnego zimowego weekendu wszystko się zmieni.

Schlesinger nakręcił ten dramat obyczajowy, wzbogacony o cierpką angielską ironię, w rodzinnej Wielkiej Brytanii, tuż po wielkim sukcesie „Nocnego kowboja”, który przyniósł mu m.in. Oscara. Także za „Tę przeklętą niedzielę” dostał nominację do tej nagrody, podobnie jak Jackson, Finch i scenarzystka, Penelope Gilliatt. Film otrzymał również pięć nagród BAFTY, w tym najlepszego dla brytyjskiego filmu roku. Jako ciekawostkę, warto przypomnieć, że odtwarzający rolę Boba, Murray Head dekadę później wylansuje wielki przebój „One Night in Bangkok”.

W „Tej przeklętej niedzieli” debiutował w epizodzie, wtedy zaledwie 13-letni, Daniel Day-Lewis. Można go wypatrzeć jako jednego z ulicznych chuliganów.

Po projekcji zapraszamy do dyskusji!

Film w wersji oryginalnej z polskimi napisami.
Wstęp wolny.

__________

Klub Filmowy LGBT to seanse filmów o tematyce homo-, bi- i transseksualnej, których nie ma w Polsce w ‘regularnej’ dystrybucji. Po każdej projekcji gospodarze cyklu – Mariusz Kurc i Bartosz Żurawiecki – zapraszają na dyskusję wokół filmu. 

Mariusz Kurc – redaktor naczelny magazynu LGBT „Replika”; w radiu TOK FM współprowadzi (z Krzysztofem Tomasikiem) audycję „Lepiej późno niż wcale” o tematyce LGBT; współautor „Tęczowej rewolucji” – zbioru wywiadów z „Repliki”. 

Bartosz Żurawiecki – krytyk filmowy, publicysta i pisarz. Autor powieści „Trzech panów w łóżku, nie licząc kota” oraz „Ja czyli 66 moich miłości”, „Nieobecni” czy zbioru nowel dramatycznych „Erotica Alla Polacca”. 

__________

Kolejne spotkania cyklu:
27.10: Dziewczęta w mundurkach (Mädchen in Uniform), reż. Leontine Sagan, Niemcy 1931
24.11: Querelle, reż. Reiner Werner Fassbinder, RFN 1982
15.12: Lianna, reż. John Sayles, USA 1983
19.01: Pocałunek kobiety pająka (Kiss of a Spider Woman), reż. Hector Babenco, USA 1985

 

__________

Projekt „Uniwersytet Krytyczny 2014-2016” realizowany jest dzięki dofinansowaniu ze środków m.st. Warszawy.

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Zamknij