Miasto

Klub Filmowy LGBT | „Querelle”

Pokaz filmu połączony z dyskusją prowadzoną przez Mariusza Kurca i Bartosza Żurawieckiego.

Uniwersytet Krytyczny | Klub Filmowy LGBT | Querelle, reż. Reiner Werner Fassbinder, RFN 1982


Prowadzenie: Mariusz Kurc i Bartosz Żurawiecki 

24 listopada, poniedziałek, godz. 19.00
Krytyka Polityczna, ul. Foksal 16, II p., Warszawa

Zapraszamy na pokaz ostatniego filmu Rainera Wernera Fassbindera, zrealizowanego według powieści Jeana Geneta „Querelle z Brestu”, wydanej po raz pierwszy anonimowo we Francji w 1947 roku. Jej bohaterem jest młody marynarz, który w portowym mieście trafia do burdelu prowadzonego przez Lysiane (Jeanne Moreau). Można tu zagrać w kości – jeśli wygrasz, masz prawo kochać się z właścicielką, jeśli przegrasz, musisz oddać się jej mężowi, Nono (Günther Kaufmann). Querelle postanawia przegrać.

Film Fassbindera był pierwszą dużą produkcją europejską, która tak otwarcie pokazała gejowską ikonografię i męsko-męski seks. Reżyser nie doczekał, niestety, premiery swego dzieła – zmarł nagle w czerwcu 1982 roku. „Querelle”, zaprezentowany dwa miesiące później na festiwalu w Wenecji, wzbudził duże kontrowersje. Przewodniczący jury, wybitny francuski reżyser Marcel Carné, zrezygnował ze swej funkcji, gdy inni członkowie gremium nie zgodzili się, by przyznać filmowi Fassbindera jedną z nagród.

Tytułową rolę zagrał Brad Davis, aktor amerykański znany chociażby z „Midnight Express” Alana Parkera. Zmarł na AIDS w roku 1992.

Po projekcji zapraszamy do dyskusji!

Film w wersji oryginalnej z polskimi napisami.
Wstęp wolny.

__________

Klub Filmowy LGBT to seanse filmów o tematyce homo-, bi- i transseksualnej, których nie ma w Polsce w ‘regularnej’ dystrybucji. Po każdej projekcji gospodarze cyklu – Mariusz Kurc i Bartosz Żurawiecki – zapraszają na dyskusję wokół filmu. 

Mariusz Kurc – redaktor naczelny magazynu LGBT „Replika”; w radiu TOK FM współprowadzi (z Krzysztofem Tomasikiem) audycję „Lepiej późno niż wcale” o tematyce LGBT; współautor „Tęczowej rewolucji” – zbioru wywiadów z „Repliki”. 

Bartosz Żurawiecki – krytyk filmowy, publicysta i pisarz. Autor powieści „Trzech panów w łóżku, nie licząc kota” oraz „Ja czyli 66 moich miłości”, „Nieobecni” czy zbioru nowel dramatycznych „Erotica Alla Polacca”. 

__________

Kolejne spotkania cyklu: 
15.12: Lianna, reż. John Sayles, USA 1983
19.01: Pocałunek kobiety pająka (Kiss of a Spider Woman), reż. Hector Babenco, USA 1985

 

__________

Projekt „Uniwersytet Krytyczny 2014-2016” realizowany jest dzięki dofinansowaniu ze środków m.st. Warszawy.

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Zamknij