Miasto

Klub Filmowy LGBT | „Pocałunek kobiety-pająka”

Pokaz filmu połączony z dyskusją prowadzoną przez Mariusza Kurca i Bartosza Żurawieckiego.

Uniwersytet Krytyczny | Klub Filmowy LGBT | Pocałunek kobiety-pająka (Kiss of a Spider Woman), reż. Hector Babenco, USA 1985


Prowadzenie: Mariusz Kurc i Bartosz Żurawiecki 

15 grudnia, poniedziałek, godz. 19.00
Krytyka Polityczna, ul. Foksal 16, II p., Warszawa

Nominowany do czterech Oskarów film Hectora Babenki „Pocałunek kobiety-pająka” to zrealizowana w 1985 roku adaptacja głośnej powieści (przerobionej także na sztukę i na musical) argentyńskiego pisarza, Manuela Puiga, opowiadająca historię dwóch mężczyzn umieszczonych w jednej więziennej celi. Valentin (Raul Julia) jest więźniem politycznym, natomiast Luis (nagrodzony Oscarem William Hurt) został skazany za „niemoralne zachowanie”, czyli za homoseksualizm. Mężczyźni różnią się od siebie pod każdym względem, jednak z biegiem czasu rodzi się między nimi więź, której spoiwem będą… fabuły romantycznych filmów wymyślane przez Luisa (w role ich bohaterek wciela się Sonia Braga).

„Pocałunek kobiety-pająka” był pierwszą całkowicie niezależną produkcją, która dostała nominację do Oskara w kategorii „najlepszy film”. William Hurt stał się natomiast pierwszym aktorem, który otrzymał nagrodą Amerykańskiej Akademii za rolę jawnego homoseksualisty.

Po projekcji zapraszamy do dyskusji!

Film w wersji oryginalnej z polskimi napisami.
Wstęp wolny.

__________

Klub Filmowy LGBT to seanse filmów o tematyce homo-, bi- i transseksualnej, których nie ma w Polsce w ‘regularnej’ dystrybucji. Po każdej projekcji gospodarze cyklu – Mariusz Kurc i Bartosz Żurawiecki – zapraszają na dyskusję wokół filmu. 

Mariusz Kurc – redaktor naczelny magazynu LGBT „Replika”; w radiu TOK FM współprowadzi (z Krzysztofem Tomasikiem) audycję „Lepiej późno niż wcale” o tematyce LGBT; współautor „Tęczowej rewolucji” – zbioru wywiadów z „Repliki”. 

Bartosz Żurawiecki – krytyk filmowy, publicysta i pisarz. Autor powieści „Trzech panów w łóżku, nie licząc kota” oraz „Ja czyli 66 moich miłości”, „Nieobecni” czy zbioru nowel dramatycznych „Erotica Alla Polacca”. 

__________

Kolejne spotkanie cyklu: 
19.01: Lianna, reż. John Sayles, USA 1983

__________

Projekt „Uniwersytet Krytyczny 2014-2016” realizowany jest dzięki dofinansowaniu ze środków m.st. Warszawy.

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Zamknij