Miasto

Klub Filmowy LGBT | „Miłość w ukryciu”

Pokaz filmu połączony z dyskusją prowadzoną przez Mariusza Kurca i Bartosza Żurawieckiego.

Ten artykuł pochodzi z archiwum Dziennika Opinii Krytyki Politycznej.
**

 

Uniwersytet Krytyczny | Klub Filmowy LGBT | Miłość w ukryciu (Un amour à taire); reż. Christian Faure; Francja, 2005


Prowadzenie: Mariusz Kurc
Gościni: dr Joanna Ostrowska

25 stycznia, poniedziałek, godz. 19.00
Krytyka Polityczna, ul. Foksal 16, II p., Warszawa

Holocaust gejów to temat wyjątkowo unikany przez kino. Zresztą nie tylko przez kino – to temat niemal nieistniejący również w literaturze na temat Holocaustu. Szczególnie w naszym kraju.

Poza filmem „Bent” (1997) oraz dokumentalnym „Paragraf 175” kino zajęło się homoseksualnymi ofiarami nazizmu bodaj jeszcze tylko we francuskim obrazie „Miłość w ukryciu” („Un amour à taire”, reż. Christian Faure) z 2005 r.

Francja, czasy wojny. Rodzina Sary, młodej żydowskiej dziewczyny, zostaje wymordowana, a jej samej udaje się uciec do przyjaciela z dzieciństwa – Jeana. Jean i jego partner Philippe decydują się ukrywać Sarę. Nie zdają sobie sprawy, że jako geje są również w śmiertelnym niebezpieczeństwie.

W roli głównej Jérémie Renier, znany m.in. z filmów „Saint Laurent” Bertranda Bonello, „Dziecko” braci Dardenne czy „Zabójczy kochankowie” Francois Ozona).

„Miłość w ukryciu” jest luźno oparta na autobiograficznej książce Pierre’a Seela, więźnia nazistowskiego obozu koncentracyjnego, w którym funkcjonował jako tzw. Różowy Trójkąt, czyli skazany za homoseksualizm. Seel zmarł w tym samy roku, w którym powstał film.

Dyskusję po seansie poprowadzi Mariusz Kurc. Gościem specjalnym będzie dr Joanna Ostrowska, zajmująca się badaniem historii tzw. Różowych Trójkątów i innych zapomnianych ofiar nazizmu.


Film w wersji oryginalnej z polskimi napisami.
Wstęp wolny.

__________

Klub Filmowy LGBT to seanse filmów o tematyce homo-, bi- i transseksualnej, których nie ma w Polsce w ‘regularnej’ dystrybucji. Po każdej projekcji gospodarze cyklu – Mariusz Kurc i Bartosz Żurawiecki – zapraszają na dyskusję wokół filmu.

Mariusz Kurc – redaktor naczelny magazynu LGBT „Replika”; w radiu TOK FM współprowadzi (z Krzysztofem Tomasikiem) audycję „Lepiej późno niż wcale” o tematyce LGBT; współautor „Tęczowej rewolucji” – zbioru wywiadów z „Repliki”.

Bartosz Żurawiecki – krytyk filmowy, publicysta i pisarz. Autor powieści „Trzech panów w łóżku, nie licząc kota” oraz „Ja czyli 66 moich miłości”, „Nieobecni” czy zbioru nowel dramatycznych „Erotica Alla Polacca”.

_____________________


Kolejne spotkania cyklu wiosną.

Pozostałe seminaria Uniwersytetu Krytycznego w semestrze jesiennym.
_____________________

 

Projekt „Uniwersytet Krytyczny 2014-2016” realizowany jest dzięki dofinansowaniu ze środków m.st. Warszawy.

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Zamknij