Miasto

Klub Filmowy LGBT | „Maurycy”

Pokaz filmu połączony z dyskusją prowadzoną przez Mariusza Kurca i Bartosza Żurawieckiego.

Uniwersytet Krytyczny | Klub Filmowy LGBT | Maurycy (Maurice); reż. James Ivory; UK, 1987 

Prowadzenie: Mariusz Kurc i Bartosz Żurawiecki

30 listopada, poniedziałek, godz. 19.00
Krytyka Polityczna, ul. Foksal 16, II p., Warszawa

Anglia, początek XX wieku. Cambridge. Studenci Maurice i Clive szybko stają się przyjaciółmi, po czym… Clive wyznaje Maurice’owi miłość. Ten zaś, początkowo mocno zaskoczony, może nawet zniesmaczony, zaczyna zdawać sobie sprawę, że odwzajemnia uczucia Clive’a…

Film Jamesa Ivory’ego z 1987 r. to adaptacja dzieła E.M. Forstera – wybitnego angielskiego pisarza („Pokój z widokiem”, „Podróż do Indii”, „Howards End”). Choć napisana w latach 1913-14, powieść ukazała się – zgodnie z życzeniem autora – dopiero po jego śmierci w 1970 r. Forster nigdy nie zrobił coming outu i sądził, że temat „Maurycego” jest zbyt kontrowersyjny, by powieść mogła zostać opublikowana w czasach mu współczesnych. Dopiero gdy zbliżał się do dziewięćdziesiątki, w Wielkiej Brytanii zniesiono karalność homoseksualizmu, a postawy Brytyjczyków wobec „odmiennej” orientacji zaczęły się zmieniać. „Maurycy” czekał prawie 60 lat na publikację. Kolejnych 16 – na filmową adaptację. Jak historia Maurycego prezentuje się dziś – po 100 latach, od kiedy mogła się zdarzyć?

W roli Clive’a – młodziutki Hugh Grant. Towarzyszą mu James Wilby, Rupert Graves i inni.

Po projekcji zapraszamy do dyskusji!

Film w wersji oryginalnej z polskimi napisami.
Wstęp wolny.

__________

Klub Filmowy LGBT to seanse filmów o tematyce homo-, bi- i transseksualnej, których nie ma w Polsce w ‘regularnej’ dystrybucji. Po każdej projekcji gospodarze cyklu – Mariusz Kurc i Bartosz Żurawiecki – zapraszają na dyskusję wokół filmu.

Mariusz Kurc – redaktor naczelny magazynu LGBT „Replika”; w radiu TOK FM współprowadzi (z Krzysztofem Tomasikiem) audycję „Lepiej późno niż wcale” o tematyce LGBT; współautor „Tęczowej rewolucji” – zbioru wywiadów z „Repliki”.

Bartosz Żurawiecki – krytyk filmowy, publicysta i pisarz. Autor powieści „Trzech panów w łóżku, nie licząc kota” oraz „Ja czyli 66 moich miłości”, „Nieobecni” czy zbioru nowel dramatycznych „Erotica Alla Polacca”.

_____________________


Kolejne spotkania cyklu:

21.12: Wilde; reż. Brian Gilbert; Japonia, Niemcy, UK, 1997
25.01: Miłość w ukryciu (Un amour à taire); reż. Christian Faure; Francja, 2005
Pozostałe seminaria Uniwersytetu Krytycznego w semestrze jesiennym.
_____________________

 

Projekt „Uniwersytet Krytyczny 2014-2016” realizowany jest dzięki dofinansowaniu ze środków m.st. Warszawy.

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Zamknij