Pokaz filmu połączony z dyskusją prowadzoną przez Mariusza Kurca i Bartosza Żurawieckiego.
Uniwersytet Krytyczny | Klub Filmowy LGBT | Dziewczęta w mundurkach (Mädchen in Uniform), reż. Leontine Sagan, Niemcy 1931
Prowadzenie: Mariusz Kurc i Bartosz Żurawiecki
27 października, poniedziałek, godz. 19.00
Krytyka Polityczna, ul. Foksal 16, II p., Warszawa
Nastoletnia Manuela trafia do szkoły z internatem dla dziewcząt. Czuje się nieswojo, nie nawiązuje dobrych kontaktów z rówieśniczkami, za to z nauczycielką, panią Elise von Bernburg…
Film „Dziewczęta w mundurkach”, krytycznie przedstawiający model surowego pruskiego wychowania a także ukazujący miłość między kobietami, niedługo po premierze został zakazany i znalazł się na nazistowskim indeksie. Ponownie pokazano go w Niemczech dopiero w 1977 r. (w telewizji). W USA film ustrzegł się zakazu rozpowszechniania dopiero po interwencji Pierwszej Damy – Eleonor Roosevelt.
W 1958 r. powstał remake „Dziewcząt w mundurkach” z Romy Schneider w roli Manueli.
Po projekcji zapraszamy do dyskusji!
Film w wersji oryginalnej z polskimi napisami.
Wstęp wolny.
__________
Klub Filmowy LGBT to seanse filmów o tematyce homo-, bi- i transseksualnej, których nie ma w Polsce w ‘regularnej’ dystrybucji. Po każdej projekcji gospodarze cyklu – Mariusz Kurc i Bartosz Żurawiecki – zapraszają na dyskusję wokół filmu.
Mariusz Kurc – redaktor naczelny magazynu LGBT „Replika”; w radiu TOK FM współprowadzi (z Krzysztofem Tomasikiem) audycję „Lepiej późno niż wcale” o tematyce LGBT; współautor „Tęczowej rewolucji” – zbioru wywiadów z „Repliki”.
Bartosz Żurawiecki – krytyk filmowy, publicysta i pisarz. Autor powieści „Trzech panów w łóżku, nie licząc kota” oraz „Ja czyli 66 moich miłości”, „Nieobecni” czy zbioru nowel dramatycznych „Erotica Alla Polacca”.
__________
Kolejne spotkania cyklu:
24.11: Querelle, reż. Reiner Werner Fassbinder, RFN 1982
15.12: Lianna, reż. John Sayles, USA 1983
19.01: Pocałunek kobiety pająka (Kiss of a Spider Woman), reż. Hector Babenco, USA 1985
__________
Projekt „Uniwersytet Krytyczny 2014-2016” realizowany jest dzięki dofinansowaniu ze środków m.st. Warszawy.