Miasto

Klub Filmowy LGBT | Dla utraconego żołnierza

Pokaz holenderskiego filmu w reżyserii Roelanda Kerbosha. Prowadzenie: Mariusz Kurc i Bartosz Żurawiecki. 17 grudnia, godz. 19.00, ul. Foksal 16, II p.

Uniwersytet Krytyczny | Klub Filmowy LGBT | Dla utraconego żołnierza

Prowadzenie: Mariusz Kurc i Bartosz Żurawiecki

17 grudnia, poniedziałek, godz. 19.00, Krytyka Polityczna, ul. Foksal 16, II p., Warszawa

Klub Filmowy LGBT zaprasza na pokaz holenderskiego filmu ”Voor een verloren soldaat” („Dla utraconego żołnierza”) w reżyserii Roelanda Kerbosha. Ta pochodząca z 1992 roku adaptacja powieści Rudiego van Dantziga rozgrywa się pod koniec drugiej wojny światowej na niderlandzkiej prowincji. Kilkunastoletni Jeroen (Maarten Smit) trafił tutaj pod opiekę chłopskiej rodziny z cierpiącego na braki żywności Amsterdamu. Tymczasem zbliża się front i w miasteczku zaczynają stacjonować żołnierze amerykańscy i kanadyjscy. Jeden z nich, Walt (Andrew Kelly) nawiązuje z chłopcem intymną relację. 

Temat hebefilii (pociągu do osób we wczesnym okresie dojrzewania) został potraktowany przez twórców lirycznie, wręcz romantycznie. Z tego też powodu film wzbudził liczne kontrowersje. Po projekcji zapraszamy dyskusję, podczas której zastanowimy się, czy kontrowersje te są uzasadnione.

Film zostanie pokazany w wersji oryginalnej z polskimi napisami. 

Klub Filmowy LGBT w ramach Uniwersytetu Krytycznego to seanse filmów o tematyce homo-, bi- i transseksualnej, których nie ma w Polsce w ‘regularnej’ dystrybucji. Po każdej projekcji gospodarze cyklu – Mariusz Kurc i Bartosz Żurawiecki – zapraszają na dyskusję wokół filmu. 

Mariusz Kurc – redaktor naczelny magazynu LGBT „Replika”; w radiu TOK FM współprowadzi (z Krzysztofem Tomasikiem) audycję „Lepiej późno niż wcale” o tematyce LGBT; współautor „Tęczowej rewolucji” – zbioru wywiadów z „Repliki”. 

Bartosz Żurawiecki – krytyk filmowy, publicysta i pisarz. Autor powieści „Trzech panów w łóżku, nie licząc kota” oraz „Ja czyli 66 moich miłości”, „Nieobecni” czy zbioru nowel dramatycznych „Erotica Alla Polacca”. 

Kolejne spotkanie: 28 stycznia, poniedziałek, 19:00 | W zwierciadle złotego oka (Reflections in a Golden Eye); reż. John Huston; USA, 1967 

Projekt „Uniwersytet Krytyczny 2011-2013” realizowany jest dzięki dofinansowaniu ze środków m.st. Warszawy.

UM 

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Zamknij