Miasto

Klub czytelniczy KP – „Kraina wódki” Mo Yana

W tym miesiącu spotykamy się w sobotę, 23 marca. Będziemy rozmawiać o książce ubiegłorocznego noblisty.

Spotkanie Klubu czytelniczego Krytyki Politycznej poprowadzi Marta Konarzewska.

23 marca, sobota, godz. 16.00, księgokawiarnia Ukryte Miasto, ul. Noakowskiego 16 (w podwórzu kamienicy)

Kontakt: magda.majewska[at]krytykapolityczna.pl

Grupa klubu na Facebooku

O KSIĄŻCE

Powieść jednego z najbardziej cenionych współczesnych pisarzy chińskich, nagrodzonego literacką nagrodą Nobla. Miejscem akcji jest odległa kraina Chin – Alkoholandia. Zostaje tam oddelegowany z Pekinu śledczy Ding Gou’er w celu zbadania zagadki praktyk kanibalistycznych, których rzekomo dopuszczają się funkcjonariusze partyjni. Odurzony najznakomitszymi trunkami, ulegając namowom swych nad wyraz gościnnych gospodarzy detektyw żyje na granicy snu i rzeczywistości. Nie wie, czy podane podczas wystawnego obiadu złotoskóre niemowlę w sosie sojowym jest prawdziwe, czy jedynie na prawdziwe wygląda. Wplątany w intrygę miłosną, odarty ze złudzeń bezradnie szuka wyjścia z tego labiryntu iluzji. Równolegle z trwającym śledztwem poznajemy korespondencję między pisarzem Mo Yanem a Li Yidou, doktorantem alkohologii, który wysyła swemu mistrzowi odważne opowiadania, w zaskakujący sposób pozwalające rozwikłać prowadzone dochodzenie.

Kinga Dunin o Mo Yanie na Dzienniku Opinii.

Magiczna powieść Mo Yana jest jednocześnie gorącą polemiką z ustrojem politycznym współczesnych Chin.

„The Economist”

Niesłychany postmodernistyczny miszmasz – przerażający i komiczny, liryczny i skatologiczny.

„The New York Times”

Mo Yan kreuje swój monumentalny literacki fresk bez żadnych zahamowań – kolejne społeczne katastrofy nadciągają z niewzruszoną siłą naturalnych kataklizmów, wydarzenia rzeczywiste mieszają się z baśniowymi, skrajnemu naturalizmowi towarzyszy liryczna poezja, powadze wtóruje złośliwa ironia.

Piotr Kofta, „Dziennik Gazeta Prawna”

W następnym miesiącu czytamy Lód Jacka Dukaja.

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Zamknij