Miasto

Kino zaangażowane: „Chemia” – film i rozmowa z reżyserem

Spotkanie z Pawłem Łozińskim i z ks. Janem Kaczkowskim. 15 stycznia, wtorek, godz. 19.00.

Projekcja filmu dokumentalnego Chemia Pawła Łozińskiego oraz spotkanie z reżyserem, z ks. Janem Kaczkowskim, założycielem Puckiego Hospicjum Domowego i oraz pracownikami a także wolontariuszami Hospicjum. Rozmawiać będziemy o społecznym wymiarze raka i polityki nowotworowej. Dyskusje poprowadzą  Elżbieta Rutkowską i Przemysław Hirniak.

15 stycznia, wtorek, godz. 19.00, Świetlica Krytyki Politycznej w Trójmieście, ul. Nowe Ogrody 35, II piętro, Gdańsk.

Choroba nowotworowa jest skrajnie demokratyczna – może spotkać każdego, niezależnie od wieku, płci czy miejsca zamieszkania. Rak jest naszą wspólną sprawą, a nie tylko technicznym problemem do rozwiązania, wymaga czegoś więcej niż specjalistycznych programów leczniczych i profilaktycznych. Czego żąda od nas nowotwór, co powinniśmy zrozumieć, aby być wsparciem dla osoby chorującej? Odpowiedzi na te pytania udziela po części książka Łukasza Andrzejewskiego, Polityka Nowotworowa, pamiętnik praktyczno – teoretyczny, której promocja odbędzie się podczas spotkania. Autor proponuje w niej coś, co wymyka się neoliberalnej wyobraźni nastawionej na skuteczność i zysk: wizję społeczeństwa równego i sprawiedliwego, w którym choroba nie jest karą, tylko motywuje zdrowych do działania na rzecz tych, którzy potrzebują pomocy. Wizję społeczeństwa, w którym zdrowych i chorych więcej łączy, niż dzieli.

Paweł Łoziński – ur. 12 kwietnia 1965 w Warszawie. W 1992 roku ukończył studia na Wydziale Reżyserii PWSFTviT w Łodzi. Filmem dyplomowym reżysera była etiuda dokumentalna Miejsce urodzenia, powstała w warszawskim Studiu Filmowym „Kronika” i łódzkiej PWSFTviT, pod opieką Andrzeja Brzozowskiego. Debiutem i jednocześnie jedynym filmem fabularnym w dorobku Łozińskiego był zrealizowany w 1996 roku film Kratka. Laureat wielu nagród filmowych. Reżyser i scenarzysta filmu dokumentalnego „Chemia”.

Ks. Jan Kaczkowski – ur. 19 lipca 1977 roku w Gdyni. Od czerwca 2002 roku do listopada 2007 był wikariuszem w Pucku. Był także kapelanem w Domu Pomocy Społecznej oraz  Szpitala Powiatowego w Pucku. Od 3 lat jest wykładowcą Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. W 2004 roku wraz z grupą inicjatywną założył Puckie Hospicjum Domowe. Praca z chorymi jest mu szczególnie bliska. W 2007 roku obronił doktorat: Godność człowieka umierającego a pomoc osobie w stanie terminalnym, a rok później ukończył studia podyplomowe z bioetyki.

Chemia, reż. Paweł Łoziński, Polska 2009, 58’
Niezwykły, zbiorowy portret ludzi chorych na raka, pacjentów Oddziału Chemioterapii Dziennej Centrum Onkologii w Warszawie. Reżyser filmuje ich podczas kilku godzin, jakie spędzają na oddziale podłączeni do kroplówek z lekami. Przychodzą sami albo w towarzystwie bliskich – mężów, żon, rodziców, dorosłych dzieci. Wnoszą ze sobą swoje przeżycia, nadzieje, obawy, przemyślenia. Tych kilka godzin to czas refleksji i rozmów zarówno z bliskimi, jeśli ci są w pobliżu, jak i z obcymi współtowarzyszami niedoli. Bo rak jest mniej straszny, jeśli można o nim z kimś porozmawiać. To pozwala go oswoić, ale też oswoić własny strach. Pacjenci są różni, w każdym wieku, z rozmaitych środowisk – rak to bardzo „demokratyczna” choroba. Na oddziale spotykają się więc: bosman i właścicielka warzywniaka, przyszła matka, która podczas chemioterapii czuje ruchy dziecka, i matka 5 – miesięcznego malucha, który czeka na nią w domu, uczeń, który martwi się, jak na wieść o jego chorobie zareagują koledzy z klasy, i młody muzyk, który marzy o kolejnej gitarze, nauczycielka, która wspomina swoich ulubionych uczniów, i ratownik medyczny, który uratowawszy dziesiątki ludzi od śmierci, teraz sam stoi w obliczu śmiertelnego zagrożenia, kobieta, której dzieci mieszkają daleko za granicą, i mężczyzna, któremu towarzyszy troskliwy syn student. Wszystkich łączy ta sama choroba, lecz każdy patrzy na nią po swojemu. Jedni mówią o niej z rezygnacją, inni ze złością. Niektórzy próbują żartować na jej temat, inni widzą w niej fatum. Wspólna jest nadzieja: że wyzdrowieją, że przerzutów nie będzie, albo że w końcu się zatrzymają. Walczą więc z rakiem, przełamując własną słabość. Ci, dla których lekarze nie mają dobrych wieści, już nawet nie marzą o całkowitym wyzdrowieniu. Chcieliby tylko zatrzymać na trochę czas, spowolnić jego bieg, wytargować z Bogiem choćby parę miesięcy czy tygodni. Bo jeszcze tak wiele chciałoby się zrobić, zobaczyć, jak wiedzie się dzieciom, znów pójść na spacer z mężem czy żoną. Bo przecież dobrze jest żyć. Oni to wiedzą najlepiej. [TVP]

Nagrody przyznane filmowi Chemia, reż. Pawła Łozińskiego:
2009 – Paweł Łoziński Kraków (Krakowski Festiwal Filmowy – Konkurs Krajowy; do roku 2000 Ogólnopolski Festiwal Filmów Krótkometrażowych)-Nagroda Główna „Srebrny Lajkonik” dla najlepszego filmu dokumentalnego
2009 – Paweł Łoziński Łagów (Lubuskie Lato Filmowe)-Nagroda w konkursie filmów dokumentalnych
2009 – Paweł Łoziński Prix Europa w kategorii: TV Documentary
2009 – Paweł Łoziński Łódź (Festiwal Mediów „Człowiek w Zagrożeniu”)-Grand Prix „Biała Kobra” za „prostą i szlachetną wypowiedź filmową, która pozwala widzowi przeżyć zagrożenie śmiercią”
2010 – Paweł Łoziński Praga (International Human Rights Documentary Film Festival „One World”)-Nagroda za reżyserię
2010 – Paweł Łoziński Nowy Jork (The New York Festivals)-Złoty Medal w kategorii: zdrowie
2010 – Paweł Łoziński Perm (Międzynarodowy Festiwal Filmu Dokumentalnego „Flahertiana”)-„Wielki Srebrny Nanuk”, nagroda dla najlepszego filmu dokumentalnego
2010 – Paweł Łoziński Teheran (Cinema Verite Festival)-I Nagroda w Międzynarodowym Konkursie Filmów Dokumentalnych w kategorii: Średni Metraż; za „wybór najistotniejszych i jednocześnie pięknych ujęć odzwierciedlających wewnętrzne uczucia bohaterów, którzy zmagają się z pytaniami o życie oraz śmierć, nadzieję oraz ból, ukazując poprzez chorobę i cierpienie niezwykłą siłę człowieczeństwa”
2010 – Paweł Łoziński Agidir (Międzynarodowy Festiwal Filmów Dokumentalnych FIDADOC)-Grand Prix


Partnerami spotkania są: Open Society Foundations, Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Gdańsku, Międzywydziałowe Naukowo-Artystyczne Koło Studentów UG, Urząd Miejski w Gdańsku

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Zamknij