Miasto

Kino-sztuka: premiera. Cegielski, Majmurek, Ronduda, Sasnalowie i Szumowska

Kino-Sztuka to nowe zjawisko artystyczne: twórcy z pola sztuki współczesnej stają się reżyserami

14 kwietnia, wtorek, godz. 18.00, Muzeum Sztuki Nowoczesnej, ul. Pańska 3,Warszawa

Kino-sztuka. Zwrot kinematograficzny w polskiej sztuce współczesnej. Premiera książki pod redakcją Jakuba Majmurka i Łukasza Rondudy

Goście: Jakub Majmurek, Łukasz Ronduda, Anna Sasnal, Wilhelm Sasnal, Małgorzata Szumowska
Prowadzenie: Max Cegielski

Spotkanie rozpocznie się od krótkiego wprowadzenia w treść książki, które wygłoszą Jakub Majmurek i Łukasz Ronduda.

Czego w filmie poszukają Anka i Wilhelm Sasnal bądź Katarzyna Kozyra? Dlaczego Zbigniew Libera nakręcił pełnometrażowe dzieło, które pokazywany ma być w kinach, a nie tylko w przestrzeniach muzealnych i galeryjnych? Kino-Sztuka to nowe zjawisko artystyczne, w ramach którego twórcy z pola sztuki współczesnej, zmieniają się w reżyserów pełnometrażowego kino fabularnego. Kręcą oni narracyjne, operujące emocjami, aktorskie filmy, skierowane do kinowej, a nie tylko galeryjnej publiczności. Krótko mówiąc, Kino-Sztuka to zwrot kinematograficzny w polskiej sztuce współczesnej. Zjawisko to dopiero się tworzy, widać jednak już, iż nie będzie ono miało spójnej estetyki. Jego siłą będzie różnorodność estetyk i strategii wobec nowego medium. Autorzy książki, podążając za tą różnorodnością, przedstawiają państwu książkę , zestawiającą bogatą kolekcje materiałów źródłowych (fragmenty scenariusza, fotosy, dokumentacje prac z galeryjnych) z tekstami analitycznymi. Największą siłą tej pracy są rozmowy, jakie podejmują z artystami. Wśród rozmówców m. in. Oskar Dawicki, Katarzyna Kozyra, Zbigniew Libera, Anka i Wilhelm Sasnal, Wojciech Marczewski.

Książkę patronatem objęły miesięcznik „Kino” oraz magazyn „Szum”.

Kup książkę

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Zamknij