Miasto

Kino ma moc oddziaływania na emocje

O filmoterapii mówi Martyna Harland, psycholożka z Uniwersytetu SWPS.

Czym jest filmoterapia?

Filmoterapia ma dwa podstawowe zastosowania – w psychoterapii jako terapia wspomagająca oraz w rozwoju osobistym. Na świecie filmy zaczęto wykorzystywać do rozwoju osobistego od lat 80. XX wieku. Oglądanie filmu i nazywanie swoich emocji może mieć rewelacyjny wpływ na zwiększanie naszej inteligencji emocjonalnej.

W jaki sposób to się dzieje?

To, co widzimy w filmie i na co zwracamy uwagę, świadczy o nas samych. Z tego założenia wychodzi młodsza, a może nawet atrakcyjniejsza, siostra biblioterapii, zwana filmoterapią. W alternatywie do tzw. widza popcornowego promuje ona głębokie doświadczanie filmów i poruszanie emocji widza. W kinie spotykamy się nie tylko z bohaterem filmowym, ale właściwie sami ze sobą i swoimi przeżyciami. Gdy oglądamy film, identyfikujemy się z bohaterem. Dzięki temu docieramy do własnych ukrytych emocji. W końcowej fazie następuje wgląd – zastanawiamy się nad tym, czego doświadczyliśmy i przekładamy rzeczywistość filmową na życie. Uruchamiamy tzw. mechanizm projekcji-identyfikacji.

Co takiego mają w sobie filmy?

Spośród wszystkich dziedzin sztuki, kino ma największą moc oddziaływania na emocje. Filmy pozwalają nam nie tylko na spotkanie z własnymi emocjami, ale również zaakceptowanie ich w bezpiecznych warunkach. Jest to szczególnie wartościowe w przypadku emocji nieprzyjemnych i negatywnych. Chociaż tego, co negatywne, unikamy także w filmach – o czym świadczy duża popularność komedii – warto także skonfrontować się z naszą ciemniejszą stroną.

Jakie filmy nadają się do filmoterapii?

Znaczenie filmu oglądanego w celach terapeutycznych nie musi pokrywać się z jego wartością rozrywkową czy estetyczną. Chodzi przede wszystkim o poruszanie naszych emocji, a następnie o przedstawienie procesu rozwiązywania problemu przez bohatera. Niektórych może wzruszać film Titanic, a innych Niebieski Kieślowskiego.

Jak należy oglądać filmy, żeby skorzystać na tym jak najwięcej?

Przed seansem filmoterapeutycznym warto nastawić się na emocjonalny odbiór filmu. Nie analizować treści, a zwrócić uwagę na to, jakie emocje i kiedy odczuwamy. Przyjrzeć się, który wątek przykuwa naszą uwagę, z jakim bohaterem się identyfikujemy, kto wzbudza w nas negatywne oraz pozytywne uczucia, jakich scen nie jesteśmy w stanie zaakceptować, które zachowania bohaterów nam odpowiadają. Obserwować, jak działają na nas dźwięki i obrazy, a także które sceny szczególnie do nas przemawiają. Po filmie warto o tym porozmawiać, z partnerem, znajomymi czy psychologiem.

Poruszający film jest dla nas świetnym „otwieraczem”. W ten sposób dochodzimy do tych głęboko ukrytych emocji.

W jaki sposób filmy mogą wpływać na inteligencję emocjonalną czy naszą umiejętność rozumienia emocji własnych i innych ludzi?

Codzienny pęd życia przeszkadza w rozwijaniu inteligencji emocjonalnej. Nie mamy czasu na rozmowy. Nie mamy czasu na emocje. Coraz gorzej radzimy sobie z emocjami. Dobra wiadomość jest taka, że inteligencję emocjonalną można rozwijać do końca życia i bez ograniczeń. Ćwiczenia umiejętności rozumienia i nazywania emocji z użyciem filmu są dla nas „siłownią emocjonalną”. Tak jak w przypadku ćwiczeń fizycznych, na początku nie jest łatwo, odczuwany jest dyskomfort, ale po pewnym czasie widać efekty. Ćwiczyć warto, bo o tym, czy jesteśmy szczęśliwi, nie decyduje kariera czy pieniądze, ale to, w jakim stopniu lubimy i rozumiemy siebie oraz innych. Ważne jest to, czy potrafimy stworzyć satysfakcjonujące związki z innymi ludźmi. Człowiek jest istotą społeczną. Nasz sukces w życiu tylko w 20% zależy od intelektu, a w 80% od umiejętności zarządzania emocjami. Inteligencja emocjonalna wiąże się z satysfakcją z życia, samoświadomością, samooceną, optymizmem i radością z życia. Dzięki niej lepiej się uczymy, pracujemy i nawiązujemy relacje z innymi ludźmi.

Jak można wziąć udział w treningu filmoterapii?

Narzędzia filmoterapeutyczne można wykorzystywać kiedy się tylko chce – wypełniać je samemu lub jako pretekst do rozmowy po filmie ze znajomymi. Warto obejrzeć w ten sposób kilka filmów i zobaczyć jak to wpłynęło na nasz poziom inteligencji emocjonalnej.

Trening znajduje się na stronie www.filmoterapia.pl w zakładce „Trening.

[tekst patronacki]

 

 Krytyka Polityczna jest patronką projektu Filmoterapia.pl, uruchomionego w ramach badań psychologicznych Uniwersytetu SWPS.

 

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Zamknij