Miasto

Kino bez wstydu – wykład

Jakub Majmurek przyjrzy się temu, w jaki sposób polityczne stawki praktyk filmowych Artura Żmijewskiego związane są ze wstydem i próbami jego rozbrojenia u widzów.

Wstyd od początku towarzyszył sztuce filmowej, oskarżanej o eksploatowanie tego, co prywatne, intymne, o ekshibicjonistyczny bezwstyd. Kryteria i granice tego, co wstydliwe, przesuwały się w historii X Muzy. Dziś problem relacji wstydu i filmu wymagają przemyślenia – być może w kontekście przełamania przez kino (przynajmniej to funkcjonujące w obiegu art-house’u) ograniczeń związanych z ukazywaniem ciała, seksualności, przemocy, śmierci, kino wstydzi się czegoś zupełnie innego? Naiwności, prostoduszności, otwartego ideowego zaangażowania? Czy seans kina w typie Pan Smith jedzie do Waszyngtonu nie jest dla nas (nas – filmowo obytych, kulturowo kompetentnych, refleksyjnych widzów) bardziej wstydliwy niż seans Głębokiego Gardła?

Wstyd jest też jednym z najbardziej podstawowych problemów praktyki filmowej Artura Żmijewskiego.

W swoim wykładzie Jakub Majmurek przyjrzy się temu, w jaki sposób w historycznym wymiarze kino to pracowało na wstydzie widza, posługując się szeregiem filmowych mechanizmów (z projekcją-identyfikacją włącznie). Główną częścią wykładu będzie próba przyjrzenia się, w jaki sposób polityczne stawki ostatnich praktyk filmowych Artura Żmijewskiego związane są ze wstydem i próbami jego rozbrojenia u odbiorców jego filmów.

27 lutego, środa, godz. 18.00, Budynek Laboratorium CSW

wykład towarzyszy wystawie Artura Żmijewskiego Pracując

wstęp wolny

Organizator: FUNDACJA f.o.r.t.e. Partnerzy FUNDACJI f.o.r.t.e.: Canon, Salony muzyczne R. i N. Henglewscy. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Partner techniczny: Eidotech. Partnerzy medialni CSW: Aktivist, Exklusi, Elle Decoration, Stolica

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Zamknij