Miasto

Kazin na 10. urodziny KP

Zapraszamy na spotkanie z amerykańskim historykiem Michaelem Kazinem. Prowadzenie: Adam Ostolski. 18 maja, godz. 19:00, Infopunkt Nadodrze

Z radością informujemy, że w maju obchodzić będziemy dziesiąte urodziny pisma „Krytyka Polityczna” . Z tej okazji zaprosiliśmy do Polski trzech wybitnych intelektualistów amerykańskich, autorów i redaktorów legendarnego amerykańskiego pisma „Dissent ”  –  pisma lewicy, które od ponad półwiecza opisuje i współokreśla najważniejsze konflikty społeczne i debaty ideowe, starcia interesów i spory o wartości nie tylko za Oceanem.

We Wrocławiu gościć będziemy historyka Michaela Kazina. Dyskusji prowadzonej przez Adama Ostolskiego towarzyszyć będzie premiera ksiażki Amerykańscy marzyciele. Jak lewica zmieniła Amerykę Spotkanie odbędzie się 18 maja, w piątek, o godz. 19:00 w Infopunkcie Nadodrze (ul. Łokietka 5). Dyskusja będzie prowadzona w języku angielskim.

Dołącz do wydarzenia na facebooku.  

Amerykańscy marzyciele. Jak lewica zmieniła Amerykę.

Książka Michaela Kazina to historia lewicy w Ameryce, prawie zupełnie nieznana w Polsce. Autor w przystępny sposób opowiada, jak „amerykańscy marzyciele” zmienili swój kraj. John Brown i abolicjoniści, Emma Goldman i sufrażystki, Eugene Debs i populiści, Martin Luther King i ruch praw obywatelskich, Allen Ginsberg i Nowa Lewica, Naomi Klein i alterglobaliści – ideały wolności i równości niesiono w Ameryce na różnych sztandarach. W imię Ojców Założycieli i Karola Marksa, amerykańskiego snu i oświeconego rozumu, z Bogiem i bez Boga – budowano instytucje i kręcono filmy, organizowano happeningi i pisano książki.

Bez politycznej władzy radykałowie w Stanach Zjednoczonych nie mieli nigdy szansy zostać tyranami. Mogli za to walczyć o poszerzenie przestrzeni „polityki tego, co możliwe”, nie tępiąc przy tym swego utopijnego ostrza. fragment książki

Michael Kazin (1948) – jeden z najwybitniejszych historyków Ameryki. Profesor Uniwersytetu Georgetown, badacz amerykańskich ruchów społecznych, współwydawca „Dissent”, legendarnego pisma niekomunistycznej lewicy. Publikuje m.in. na łamach „New York Timesa” i „The Nation”. Jest autorem takich książek jak A Godly Hero: The Life of William Jennings Bryan, Barons of Labor czy The Populist Persuation. 

Adam Ostolski (1978) – socjolog, filozof i tłumacz. Jego zainteresowania to problematyka pamięci społecznej, psychoanaliza, studia żydowskie, gender i ruchy społeczne. W nauce reprezentuje perspektywę teorii krytycznej, łączącej badanie społeczeństwa z zaangażowaniem w jego zmianę. Wykłada socjologię na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym. Był współautorem listów-interwencji: „Listu Warszawskiego” w sprawie ataków na Marsz Tolerancji w Krakowie w 2004 (wraz z Michałem Bilewiczem) oraz listu przeciw pomnikowi Romana Dmowskiego w Warszawie. Członek partii Zielonych. Felietonista „Przekroju”. W Krytyce Politycznej od początku.

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Zamknij