Miasto

Kamil Sipowicz: Pojęcie psychodelików w antropologii, kulturze, medycynie i filozofii

1.02. o godz. 19.00 wykład "Kodeinowy Białoszewski i hippisi"

Kamil Sipowicz: Pojęcie psychodelików w antropologii, kulturze, medycynie i filozofii: Kodeinowy Białoszewski i hippisi

Na wykładach Kamila Sipowicza prezentowane będą źródła filozoficzne, antropologiczne, historyczne, etnobotaniczne, archeobotaniczne i farmaceutyczne, w których udokumentowano lub sugerowano używanie psychodelików w cywilizacjach od Atlantydy począwszy (Platon), przez starożytną Grecję (Kerényi, Graves), Irlandię, Anglię (Graves), Indie (Eliade), Izrael (Allegro), Egipt, Trację (Eliade) aż po Scytów (Herodot). Autor omówi pojęcia psychodelii oraz enteogenów; przywoła rozważania m.in. Aldousa Huxleya, mistrza Eckharta czy Immanuela Kanta na temat percepcji; opisze również słynny wynalazek Alberta Hofmanna (LSD-25) oraz doświadczenia związane z jego odkryciami: LSD, psylocybiną, LSA, „szałwią proroków”, a także inne substancje, m.in. słynną „molekułę Boga”, DMT. Przedmiotem wykładów będą również psychodeliki (rośliny i grzyby, takie jak lulek, bieluń, sporysz, tojad, oman) występujące na terenach Polski i szerzej, Słowiańszczyzny, omawiane w oparciu o liczne badania polskich etnografów (Moszyński), etnobotaników, archeobotanikow i historyków farmacji. Jeden z głównych tematów wykładów stanowić będzie obecność psychodelii w polskiej literaturze: w twórczości Trzech Wieszczów i dekadentów młodopolskich, polskich poetek (Komornickiej, Włast), a także w dziełach Józefa Czechowicza czy Józefa Libelta; szeroko omówiony zostanie przypadek Witkacego, spośród twórców powojennych – poetów Nowej Fali: Krynickiego, Karaska i Markiewicza; z XXI wieku zaś poeci: Podsiadło, Podgórnik, Rybicki, Kopyt, Cyranowicz oraz prozaicy: Masłowska, Kapela, Żulczyk, Gretkowska. Wykładom towarzyszyć będą prezentacje dzieł artystów plastyków: Witkacego, Szukalskiego, Czuraja, Sadurskiego, Gomulickiego, Althamera, duetu Kijowski/Kocur, grup LUXUS oraz Onejron (Urbanowicz, Waniek, Broll), a także twórców polskiego street artu i sztuki hipisów (Krokodyl, Amok, Prezes).

———————————

PROWADZENIE dr Kamil SIPOWICZ– historyk filozofii, dziennikarz i artysta. Autor licznych tekstów z zakresu filozofii i muzyki, publikował m.in. w magazynie „Jazz”, „Studia Philosophiae Christianae”, „Playboyu”, „Gazecie Wyborczej”. W 1999 redaktor naczelny miesięcznika „Max”. W 1983 zadebiutował jako poeta w podziemnym wydawnictwie Przedświt oraz w miesięczniku „Twórczość”. Od tego czasu wydał kilka tomików poezji, m.in. Świder metafizyczny i Pieśni solarne. W 2003 roku opublikował w wydawnictwie Aletheia książkęHeidegger: degeneracja i nieautentyczność. W 2008 roku opublikował książkę Hipisi w PRL-u. W 2012 w Wydawnictwie Krytyki Politycznej ukaże się jego nowa książka Encyklopedia polskiej psychodelii (Od Mickiewicza do Masłowskiej, od Witkacego do street artu).

1.02. (piątek) godz. 19.00, wykład otwarty

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Zamknij