Miasto

Jak działa profilaktyka narkotykowa w krakowskich szkołach?

Zdiagnozujmy wspólnie, jakiego wsparcia potrzebują nauczyciele i nauczycielki, by rozmawiać o problemach z używkami.

6 maja, wtorek, godz. 15.00, siedziba oddziału Związku Nauczycielstwa Polskiego, ul. Karmelicka 32, Kraków

Zespół portalu Narkopolityka.pl i Klub Krytyki Politycznej w Krakowie zaprasza nauczycielki i nauczycieli oraz pracowników pedagogicznych z gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych na spotkanie, którego celem będzie zdiagnozowanie barier i wyzwań dotyczących profilaktyki narkotykowej w krakowskich szkołach.

 

Jeśli jesteś zainteresowany/na udziałem w spotkaniu poświęconym profilaktyce narkotykowej w szkole, wyślij zgłoszenie na adres [email protected] lub zadzwoń: 22 505 66 96.

 

Zachęcamy Państwa, którzy na co dzień doświadczają przeszkód uniemożliwiających prowadzenie rzetelnych zajęć z nastolatkami, do podzielenia się swoją wiedzą i doświadczeniem. Przygotowana przez specjalistów oraz zespół portalu Narkopolityka.pl seria spotkań fokusowych w całej Polsce ma na celu zdiagnozowanie:
– jakiego wsparcia potrzebują nauczyciele i nauczycielki,

– jak rozmawiać o problemach z używkami, żeby wspierać młodzież w dokonywaniu pozytywnych wyborów,

– jakie działania mogą przynieść pozytywny rezultat,

– jakiej profilaktyki potrzebujemy w polskich szkołach.

 

Spotkanie poprowadzi trenerka edukacyjna i psycholożka Aleksandra Denst-Sadura, a części poświęcone specjalistycznym zagadnieniom poprowadzą: prawnicy z Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka Piotr Kładoczny i Piotr Kubaszewski oraz terapeutka Magdalena Bartnik z Fundacji Redukcji Szkód.

 

Całe spotkanie będzie trwało około 4 godzin z uwzględnieniem krótkich przerw na kawę i herbatę oraz poczęstunek. Uczestnikom i uczestniczkom spotkania fokusowego przekazane zostaną również książki i materiały dotyczące problematyki substancji psychoaktywnych. Wszystkie osoby biorące udział w spotkaniu otrzymają także zaświadczenie o uczestnictwie.

 

Wyniki ostatnich badań i raportów wskazują, że w Polsce wciąż rośnie używanie alkoholu i innych substancji psychoaktywnych przez osoby nastoletnie. Według ostatniego raportu CBOS przygotowanego we współpracy z Krajowym Biurem ds. Przeciwdziałania Narkomanii „Młodzi 2013” ponad 40 procent osób w wieku 18 lat miało kiedykolwiek kontakt z marihuaną, a wskaźniki dotyczące spożywania alkoholu budzą niepokój. Ostatni raport Najwyższej Izby Kontroli wskazuje, że uczennice i uczniowie nie dowiadują się z proponowanych im w szkołach programów, jakie zdrowotne, społeczne i prawne konsekwencje grożą im na skutek zażywania substancji psychoaktywnych. Jedna trzecia uczniów i uczennic była świadkami zażywania narkotyków w szkole, a tyle samo nauczycieli i nauczycielek prowadziło zajęcia profilaktyczne mimo, że nie zostali do tego zadania wystarczająco przygotowani.

 

Od 2008 roku środowisko Krytyki Politycznej aktywnie włącza się w kampanię na rzecz racjonalizacji polskiej polityki narkotykowej jako ważnego aspektu respektowania praw człowieka. Wykorzystując różne formy aktywności przyjęło istotną pozycję moderatora debaty publicznej i rozpoczęło wydawanie książek związanych z tym tematem (Polityka narkotykowa. Przewodnik Krytyki Politycznej, Wojny narkotykowe, Dzieci wojny narkotykowej), zorganizowane zostało kilkadziesiąt debat, konferencji i wydarzeń kulturalnych na terenie całego kraju, uruchomiony został również wszechstronny serwis internetowy poświęcony tematowi substancji psychoaktywnych www.narkopolityka.pl, gdzie na bieżąco publikowana jest publicystyka przybliżająca najnowsze wydarzenia ze sfery międzynarodowej polityki narkotykowej.

Spotkanie odbywa się dzięki uprzejmości Związku Nauczycielstwa Polskiego. Zarząd okręgu małopolskiego w Krakowie

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Zamknij