Miasto

Inna strona polskiego kina: Gwiazdy na okładkach

Zapraszamy na seminarium Uniwersytetu Krytycznego prowadzone przez Krzysztofa Tomasika.

Uniwersytet Krytyczny | Inna strona polskiego kina | Gwiazdy na okładkach

Prowadzenie: Krzysztof Tomasik

12 czerwca, środa, godz. 19.00, Krytyka Polityczna, ul. Foksal 16, II p., Warszawa

Jaką rolę w kreowaniu gwiazd odgrywają magazyny filmowe, a konkretniej okładki? Pytanie o tyle istotne, że w PRL-u ukazywały się nie tylko liczne tytuły zajmujące się kinem, ale dwa z nich („Film” i „Ekran”) były tygodnikami. Dalej musi paść pytanie o to kogo szczególnie chętnie prezentowano na pierwszej stronie i co stało się z ówczesnymi gwiazdami, jak potoczyły się ich losy. Pierwsza część prezentacji kilkuset okładek pism filmowych, od końca lat 50. do początku lat 90. XX wieku. Na konkretnych przykładach pokazanie zostanie stylistyka w jakiej pokazywano ówczesnej gwiazdy i fotografie jakich autorów zamieszczano najchętniej.

Kontynuacja cyklu seminariów Krzysztofa Tomasika „Inna strona polskiego kina” w ramach Uniwersytetu Krytycznego. Spotkaniom przyświeca przekonanie, że „Polskie kino jest tak naprawdę nieznane”. W czasie kolejnych spotkań rozmowa dotyczyć będą tego jak zostały przedstawione tematy, które nie kojarzą się z polskim filmem: erotyka, mniejszości seksualne, feminizm. Zastanawiać się będziemy jak je zaprezentowano, ale także w jaki sposób zostały odczytane przez krytykę filmową i do czego służyły scenarzystom i reżyserom. Przy okazji pojawić się musi pytanie czy spojrzenie na polskie kino z innej niż zazwyczaj obowiązująca strony daje szansę okryć twórców niesłusznie zapomnianych i ich dokonania, niefunkcjonujące w powszechnej świadomości. Wszystkie spotkania będą licznie ilustrowane zarówno zdjęciami, jak i fragmentami filmów.
Raz w miesiącu w środy o 19.00.

Projekt „Uniwersytet Krytyczny 2011-2013” realizowany jest dzięki dofinansowaniu ze środków m.st. Warszawy.

UM

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Zamknij