Miasto

Inna strona polskiego kina | Feministki na ekranie: Teresa, Kinga, Klara

Zapraszamy na seminarium prowadzone przez Krzysztofa Tomasika.

Uniwersytet Krytyczny | Inna strona polskiego kina | Feministki na ekranie: Teresa, Kinga, Klara

Prowadzenie: Krzysztof Tomasik

20 marca, środa, godz. 19.00, Krytyka Polityczna, ul. Foksal 16, II p., Warszawa 


Czy polskie kino zareagowało na idee ruchu feministycznego? Czy zdeklarowane feministyczne bohaterki mogły pojawić się tylko w komediach? Czy mamy chociaż jeden film, który można byłoby nazwać feministycznym? Na te pytania będziemy starali się od odpowiedzieć na pierwszych zajęciach w drugim semestrze śledząc dokonania polskiego kina w temacie „kobieta”, począwszy od filmów socrealistycznych w rodzaju „Autobus odjeżdża o 6.20” (1954) i „Irena do domu” (1955), poprzez „Bluszcz” (1982) Hanki Włodarczyk i „Sztukę kochania” (1988), do roku 2009, kiedy premierę miała komedia „Idealny facet dla mojej dziewczyny”.

Kontynuacja cyklu seminariów Krzysztofa Tomasika „Inna strona polskiego kina” w ramach Uniwersytetu Krytycznego. Spotkaniom przyświeca przekonanie, że „Polskie kino jest tak naprawdę nieznane”. W czasie kolejnych spotkań rozmowa dotyczyć będą tego jak zostały przedstawione tematy, które nie kojarzą się z polskim filmem: erotyka, mniejszości seksualne, feminizm. Zastanawiać się będziemy jak je zaprezentowano, ale także w jaki sposób zostały odczytane przez krytykę filmową i do czego służyły scenarzystom i reżyserom. Przy okazji pojawić się musi pytanie czy spojrzenie na polskie kino z innej niż zazwyczaj obowiązująca strony daje szansę okryć twórców niesłusznie zapomnianych i ich dokonania, niefunkcjonujące w powszechnej świadomości. Wszystkie spotkania będą licznie ilustrowane zarówno zdjęciami, jak i fragmentami filmów. 
Raz w miesiącu w środy o 19.00.

Kolejne spotkania cyklu: 
17.04: Eros i film polski
15.05: Czy nagość męska może być podniecająca?
12.06: Gwiazdy na okładkach

Projekt „Uniwersytet Krytyczny 2011-2013” realizowany jest dzięki dofinansowaniu ze środków m.st. Warszawy.

UM
 

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Zamknij