Miasto

Inna strona polskiego kina: Eros i film polski (cz. 2)

Zapraszamy na seminarium Uniwersytetu Krytycznego prowadzone przez Krzysztofa Tomasika.

Uniwersytet Krytyczny | Inna strona polskiego kina | Eros i film polski (cz. 2)

Prowadzenie: Krzysztof Tomasik

15 maja, środa, godz. 19.00, Krytyka Polityczna, ul. Foksal 16, II p., Warszawa

Panuje powszechne przekonanie, że polscy reżyserzy nie potrafią kręcić dobrych scen erotycznych, a te które przedstawiają są pruderyjne albo wulgarne. Czy tak jest w istocie i czy nigdy nie mieliśmy chlubnych wyjątków? Jak na dzisiejszym tle wypada produkcja PRL-owska? Czy mamy filmy, które można nazwać „erotykami”?

Druga część opowieści o erotyzmie w polskim kinie, tym razem o komercyjnym nurcie lat 80. i filmach z początku lat 90. Wśród omawianych tytułów m.in.: „Thais” (1983) Ryszarda Bera, „Bez końca” (1984) Krzysztofa Kieślowskiego, „Och Karol” (1985) Romana Załuskiego, „Łuk Erosa” (1987) Jerzego Domardzkiego, „Porno” (1989) i „Nic śmiesznego” (1995) Marka Koterskiego.

Kontynuacja cyklu seminariów Krzysztofa Tomasika „Inna strona polskiego kina” w ramach Uniwersytetu Krytycznego. Spotkaniom przyświeca przekonanie, że „Polskie kino jest tak naprawdę nieznane”. W czasie kolejnych spotkań rozmowa dotyczyć będą tego jak zostały przedstawione tematy, które nie kojarzą się z polskim filmem: erotyka, mniejszości seksualne, feminizm. Zastanawiać się będziemy jak je zaprezentowano, ale także w jaki sposób zostały odczytane przez krytykę filmową i do czego służyły scenarzystom i reżyserom. Przy okazji pojawić się musi pytanie czy spojrzenie na polskie kino z innej niż zazwyczaj obowiązująca strony daje szansę okryć twórców niesłusznie zapomnianych i ich dokonania, niefunkcjonujące w powszechnej świadomości. Wszystkie spotkania będą licznie ilustrowane zarówno zdjęciami, jak i fragmentami filmów. 

Raz w miesiącu w środy o 19.00.

Kolejne spotkanie cyklu: 
12.06: Gwiazdy na okładkach

Projekt „Uniwersytet Krytyczny 2011-2013” realizowany jest dzięki dofinansowaniu ze środków m.st. Warszawy.

UM

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Zamknij