Miasto

II Kongres Kultury i Komunikacji w Cieszynie

Spotkania, dyskusje, prezentacje dotyczące kultury w Cieszynie.

Serdecznie zapraszamy do wzięcia czynnego udziału w Kongresie Kultury i Komunikacji, który odbędzie się 2- 4 grudnia 2013r. Podczas trzech dni dyskutować będziemy nad następującymi zagadnieniami: „Edukacja Kulturalna” (2-3.12.2013) i „Ekonomia Kultury” (4.12.2013).

W tym roku, na podstawie badań, obserwacji oraz regularnych spotkań, wybraliśmy dwa kluczowe obszary tematyczne, które uważamy za priorytety w dyskusji o kulturze. Stały się one równocześnie hasłami wywoławczymi dla II Kongresu Kultury i Komunikacji w Cieszynie.

Jako przedstawicielom i inicjatorom Kongresu Kultury i Komunikacji w Cieszynie zależy nam na Państwa czynnym udziale w powyższym przedsięwzięciu. Mamy nadzieję zgromadzić jak najszerszą grupę zainteresowanych mieszkańców miasta i okolic (bez względu na wiek i wykształcenie). Tylko dzięki Państwa pomocy uda nam się wypracować konkretne modele współpracy.

PROGRAM KONGRESU:

1] SPACER – Edukacja kulturalna
     2 grudnia 2013 (poniedziałek) / godz. 15.00
     start: Świetlica Krytyki Politycznej „Na Granicy” (ul. Zamkowa 1)

„Miasto Cieszyn nie prowadzi statystyk dotyczących zapotrzebowania mieszkańców na działania z zakresu edukacja kulturalnej” (Burmistrz Miasta Cieszyna, informacja publiczna z dn. 18.10.2013)
W Cieszynie zajęcia z zakresu edukacji kulturalnej realizowane są w placówkach oświatowych oraz instytucjach kultury finansowanych przez Miasto Cieszyn. Wachlarz programów jest zróżnicowany ze względu na ilość i grupę odbiorców. Oprócz oferty podmiotów miejskich istnieje wiele płatnych i bezpłatnych zajęć. Inicjatywy te organizowane są przez organizacje pozarządowe, prywatne podmioty oraz grupy oddolne. Program to jednak nie wszystko. Jakie są oczekiwania i potrzeby kulturalne mieszkańców? Jak obywatele Cieszyna odnoszą się do stałej oferty? Czy jest dla nich dostępna?

Spacer poprowadzą specjaliści:
Maciej Zygmunt (Regionalne Obserwatorium Kultury Regionalnego Ośrodka Kultury) Aleksander Lysko (Regionalne Obserwatorium Kultury Regionalnego Ośrodka Kultury)  

2] Stwórzmy sieć edukacji kulturalnej!
     3 grudnia 2013 (wtorek) / godz. 17.00    
     miejsce: Świetlica Krytyki Politycznej „Na Granicy” (ul. Zamkowa 1)

Nieważne, czy jesteś członkiem organizacji pozarządowej, nauczycielem w szkole bądź przedszkolu, prowadzisz warsztaty w instytucji publicznej, jesteś naukowcem, harcerką, prywatnym nauczycielem sztuki lub pasjonatką, która z własnej inicjatywy zajmuje się edukacją kulturalną. Pokaż innym, jak realizujesz pomysły i włączasz do nich innych (uczniów, społeczność lokalną, osoby o szczególnych potrzebach).
Aby zgłosić się na forum pomysłów i inspiracji z zakresu edukacji kulturalnej należy do 1.12.13 r. skontaktować się z organizatorami.*
Aby wziąć udział jako uczestnik – mieszkaniec wystarczy przyjść, gdyż spotkanie jest otwarte. Po wprowadzeniu dr Jolanty Skutnik (KEK UŚ) odbędą się prace w zespołach złożonych z uczestników spotkania. Będziemy w podgrupach pracować nad konkretnymi pomysłami, dotyczącymi wykorzystania lokalnych więzi i możliwości w celu wspierania edukacji kulturalnej. W wyniku spotkania stworzymy bazę, która posłuży nam do dalszej pracy oraz stworzy platformę dzielenia się kompetencjami i współpracy przy realizacji pomysłów.

* Kontakt:
[email protected] / tytuł maila: edukacja kulturalna
Joanna Wowrzeczka, tel: 607 051 752
Anna Studnicka-Cieplak, tel: 668 444 890

3] Odnajdźmy punkty wspólne dla biznesu i kultury.
     4 grudnia 2013 (środa) / godz. 17.00
     miejsce: Świetlica Krytyki Politycznej „Na Granicy” (ul. Zamkowa 1)

Drugi dzień Kongresu będzie poświęcony tematyce ekonomii i inwestycji w kulturę. Przy wspólnych stołach zasiądą m.in. lokalni przedsiębiorcy, urzędnicy powiatowi i samorządowi, radni, reprezentanci sektora kultury, artyści oraz mieszkańcy Cieszyna. Rozmowa na temat tego jak kultura wpływa na ekonomię danego miejsca i do czego biznes może kultury “użyć” będzie miała za zadanie odnalezienie “punktów” na mapie Cieszyna, w których zbiegają się nasze wspólne interesy, a w rezultacie wytyczenie dróg współdziałania. To właśnie ze strony przedstawicieli lokalnych przedsiębiorców padną propozycje debaty. Będziemy rozmawiać m.in. o “turystyce kulturowej” czy „o ofercie kulturalnej i edukacyjnej dla kadr pracowniczych”. Formułę spotkania zaplanowaliśmy jako pracę w grupach tematycznych prowadzonych przed wyznaczonych wcześniej moderatorów. Będą miały charakter warsztatowy, mający na celu wypracowanie konkretnych propozycji i rozwiązań.

* Kontakt:
[email protected] / tytuł maila: ekonomia kultury
Joanna Rzepka-Dziedzic, tel: 502 764 146
Barbara Wrona, tel: 515 261 827

* O Kongresie Kongres Kultury i Komunikacji w Cieszynie
to inicjatywa oddolna organizowana przez obywateli i obywatelki miasta Cieszyna. Współtworzą ją zarówno osoby związane z organizacjami pozarządowymi jak i instytucjami oraz lokalni twórcy i animatorzy kultury. W 2012 roku, dzięki zaangażowaniu ponad 150 uczestników „Kongresu Kultury i Komunikacji”, udało nam się przeprowadzić pierwszą edycję wydarzenia. Partnerami działania było Miasto Cieszyn, Starostwo Powiatowe oraz Marszałek Województwa Śląskiego. Podczas otwarcia swoje wykłady mieli prof. Tadeusz Sławek, prof. Katarzyna Olbrycht i dr Łucja Ginko. W wyniku pracy w pięciu zespołach roboczych koordynowanych przez lokalnych liderów (Mariusz Andrukiewicz – Fundacja „Być Razem”, Bogusław Słupczyński – CST, Joanna Rzepka-Dziedzic – galeria „Szara”, Michał Paluch i Wojciech Szczurek – Transgraniczne Centrum Wolontariatu) opracowaliśmy postulaty i kierunki kultury, które miały stać się punktem wyjścia do współtworzenia „Strategii Rozwoju Miasta Cieszyna”. Od czasu pierwszego kongresu, dzięki środkom z „Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego” uzyskanymi przez Świetlicę Krytyki Politycznej w Cieszynie, udało się przeprowadzić badania na temat dostępu i uczestnictwa w kulturze w Cieszynie. Poza tym zorganizowaliśmy spotkanie otwarte Zoom na kulturę. Co ważne, regularnie spotykamy się w celu pracy nad zmianami w polityce kulturalnej oraz w programach dotyczących kultury. 

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Zamknij