Miasto

„Hegel, Haiti i historia uniwersalna”. Spotkanie autorskie z Susan Buck-Morss

Z autorką podyskutują Agata Bielik-Robson oraz Adam Lipszyc.

16 kwietnia, środa, godz. 19.00, Krytyka Polityczna, ul. Foksal 16

Hegel, Haiti i historia uniwersalna. Spotkanie autorskie z Susan Buck-Morss

Goście: Susan Buck-Morss i Adam Lipszyc
Prowadzenie: Agata Bielik-Robson.

Kiedy w 2000. roku Susan Buck-Morss opublikowała w „Critical Inquiry” artykuł pt. Hegel i Haiti, wzbudził on ogromne zainteresowanie i wywołał falę krytyki. Autorkę chwalono za spektakularną krytykę eurocentryzmu, ganiono zaś za ożywianie idei humanizmu i historii uniwersalnej. Książka Hegel, Haiti i historia uniwersalna, która powstała w odpowiedzi na krytykę, burzy nasze wyobrażenia o nowoczesności, historii, wolności. Jest ciosem wymierzonym w kanoniczny model uprawiania humanistyki.

Autorka przekonuje, że dla wielu oświeceniowych filozofów, jak Hobbes, Locke, Rousseau a wreszcie Kant, niewolnictwo pozostawało abstrakcyjną ideą i to na tej abstrakcyjnej idei, nie rzeczywistym, historycznym doświadczeniu niewolnictwa, tworzyli swoje koncepcje wolności. Filozofowie pozostawali ślepi na otaczającą ich rzeczywistość polityczną, społeczną i gospodarczą. Hegel pod pewnym względem stanowi wyjątek i dlatego staje się głównym bohaterem jej książki.

Celem Buck-Morss jest poszerzenie granic naszej wyobraźni historycznej, co służyć ma wyzwoleniu się z zaklętego kręgu przemocy. Niewiele jest tak niepozornych książek, które pomieściłyby tyle fascynujących opowieści, nowych interpretacji, tak pobudzały do myślenia i rozpalały wyobraźnię.

Więcej o książce 

Zapraszamy również na wykład prof. Susan Buck-Morss, który odbędzie się

17 kwietnia, czwartek, godz. 18.00, MSN, ul. Emilii Plater 51

Globalne widzenie i wyobraźnia z marginesu: wykład prof. Susan  Buck-Morss. Prowadzenie Katarzyna Bojarska.

__
Ten artykuł nie powstałby, gdyby nie wsparcie naszych darczyńców. Dołącz do nich i pomóż nam publikować więcej tekstów, które lubisz czytać

Zamknij