Miasto

„GW” o odwołanym pokazie Tomáša Rafy: NOP terroryzuje Wrocław

Z powodu marszu NOP-u nie odbędzie się pokaz w galerii BWA.

1 marca w galerii BWA Design we Wrocławiu miał się odbyć organizowany przez wrocławską Krytykę Polityczną pokaz filmów Tomáša Rafy połączony z dyskusją. Rafa dokumentuje demonstracje nacjonalistów w całej Europie. Nakręcił m.in film z zeszłorocznego Marszu Niepodległości w Warszawie.

Okazało się jednak, że tego samego dnia, z okazji święta „żołnierzy wyklętych” przez centrum Wrocławia ma przejść marsz Narodowego Odrodzenia Polski i kibiców Śląska Wrocław. Z obawy o bezpieczeństwo widzów pokazu i dyskusji szef BWA Marek Puchała podjął decyzję o przeniesieniu pokazu na inny termin, do położonej na uboczu galerii BWA Awangarda.

„NOP terroryzuje Wrocław”– pod takim tytułem opisują całe to wydarzenie w „Gazecie Wyborczej” z 28 lutego Jacek Harłukowicz i Wojciech Szymański. I cytują komentarz Józefa Piniora: – Przeniesienie pokazu filmów Rafy to skandal i tchórzostwo. Dziś, gdy w całym kraju obserwujemy nasilenie działań skrajnej prawicy, gdy zaczyna ona zakłócać wykłady akademickie, co nie zdarzało się nawet bojówkom moczarowskim, nie możemy się cofać się nawet o krok. Społeczeństwo obywatelskie musi pokazać, że się nie boi. Nie jestem w stanie zrozumieć, że Wrocław (galeria BWA jest miejską instytucją kultury), który w 2016 r. ma być Europejską Stolicą Kultury, lubi się szczycić swoją otwartością i tolerancją, ugina się pod presją paru zakapturzonych chuliganów. Jeśli prawicy udało się zastraszyć elity, to jak mają protestować zwykli obywatele?

 

Po ostatnim marszu 11 listopada we Wrocławiu działacze NOP-u napadli na skłot Wagenburg i ciężko pobili jednego z jego mieszkańców.

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Zamknij