Miasto

Grzybowska 6/10 Lament – premiera książki Aleksandry Domańskiej

Spotkanie z autorką książki poprowadzi Piotr Paziński

6 maja 2016, godz. 19.00, Księgarnia Moda na Czytanie w Domu Braci jabłkowskich, ul. Bracka 25, Warszawa

Grzybowska 6/10 Lament – premiera książki Aleksandry Domańskiej

Spotkanie z autorką poprowadzi Piotr Paziński.

Nie ma takiego miejsca na świecie, o którym nie można by było opowiedzieć ciekawej historii. Wystarczy tylko przez jakąś szczelinę zajrzeć w jego minione dzieje. Ale Grzybowska 6/10? Wielgachny blok z warszawskiego Osiedla za Żelazną Bramą, wybudowany „metodą monolityczną betonów wylewnych”, symbol PRL-owskiego „budownictwa uspołecznionego” z czasów Gomułki?

Aleksandra Domańska zagląda w szczelinę czasu – odnajduje przedwojenne budynki, które stały pod tym adresem i z detektywistyczną intuicją, przy pomocy wyszperanych drobnych artefaktów tamtego życia: rachunków za gaz, fragmentów listów, planów architektonicznych, wypisów z książki telefonicznej, a także rozmów z jedynym żyjącym świadkiem istnienia tego niewielkiego skrawka miasta, opisuje losy ich mieszkańców: małego Jurka Glassa i jego taty Mieczysława – lekarza ze szpitala św. Ducha, Salomona Graffa – właściciela składu żelaza, belek, blach i rur, Romany Wilner, jej chorowitego syna Rysia i wielu innych. Kameralnie, chwilami wręcz czule, odtwarza ich codzienność przed katastrofą wojny i towarzyszy im w getcie.

Autorka z jednej strony zbliża się do bohaterów najbardziej jak to możliwe, a z drugiej rysuje szeroką panoramę rzeczywistości symbolicznej, która przesądziła o ich losach. Brawurowo opisuje ducha epoki ujawniając niewidzialne nitki, które łączą „Manifest futurystyczny” Marinettiego, „Święto wiosny” Strawińskiego, rewolucję modernistyczną Le Corbusiera i kataklizm drugiej wojny światowej, który zmiótł z mapy miasta świat przedwojennych mieszkańców ulicy Grzybowskiej.

Ksiażkę patronatem objęły: Żydowski Instytut Historyczny, Example.pl, Enter the Room.

Aleksandra Domańska – reżyserka, scenarzystka, eseistka. Zajmuje się „geografią miejsc pamięci”: stworzyła film dokumentalny o warszawskiej kamienicy, w której mieszka – Wilcza 11, na realizację czeka projekt filmowy o domu jej matki – Grzybowska 6/10. Chełm, rodzinne miasto jej ojca, stał się z kolei bohaterem eseju pt. Poświadczenie obywatelstwa. Autorka książek Ulica cioci Oli (Wydawnictwo Krytyki Politycznej,2013) oraz Grzybowska 6/10 Lament (Wydawnictwo Krytyki Politycznej, 2016)

Piotr Pazińskiredaktor naczelny czasopisma „Midrasz, dziennikarz, pisarz; laureat Paszportu „Polityki” 2009 w dziedzinie literatury za debiutancką powieść Pensjonat; za tę samą powieść nominowany do Nagrody Literackiej NIKE. W 2012 Pensjonat otrzymał Europejską Nagrodę Literacką. 

Wstęp wolny.

Organizatorzy wydarzenia: Krytyka Polityczna, Księgarnia Moda na Czytanie

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Zamknij