Miasto

Girls in the men’s room. Od Patti Smith do Lizzi Bougatsos

Uniwersytet Krytyczny | Kobiecość w muzyce: strategie i taktyki wizerunkowe | Girls in the men’s room. Od Patti Smith do Lizzi Bougatsos

Prowadzenie: Klaudia Rachubińska  

14 listopada, środa, godz. 19.00, Krytyka Polityczna, ul. Foksal 16, II p., Warszawa 

W kolejnym spotkaniu cyklu przyjrzymy się kilku różnym strategiom wizerunkowym przyjmowanym przez artystki w silnie zdominowanym przez rock’n’rollowy męski bunt muzycznym biznesie lat 70-tych. Zastanowimy się, jak strategie te ewoluowały oraz poszukamy ich bardziej współczesnych odpowiedników. Naszą przewodniczką będzie jedna z pionierek na zmaskulinizowanym terenie muzyki gitarowej – królowa buntowniczek, matka chrzestna punka i rockowa poetka – Patti Smith.

Cykl spotkań „Muzyka i wizualność w czasach popkultury”, w ramach Uniwersytetu Krytycznego, dotyczy wizualnej sfery oplatającej muzykę popularną. W kolejnej odsłonie cyklu, „Kobiecość w muzyce: strategie i taktyki wizerunkowe”, zajmujemy się przemianami wizerunków artystek od lat 70-tych, kiedy to wraz z druga falą feminizmu nastąpiło upodmiotowienie kobiet w muzyce popularnej, do współczesnych, coraz bardziej pluralistycznych wizji kobiecości. Podczas kolejnych spotkań analizować będziemy różne strategie wizerunkowe przyjmowane przez poszczególne artystki oraz taktyki interpretacyjne odbiorców. W związku ze specyfiką poruszanej tematyki, oraz faktem, że spotkania wpisują się w szerszy projekt badawczy dotyczący kobiecych wizerunków w kulturze i sztuce, nie będą one miały charakteru klasycznych wykładów, ale będą przestrzenią swobodnej wymiany myśli.

Projekt „Uniwersytet Krytyczny 2011-2013” realizowany jest dzięki dofinansowaniu ze środków m.st. Warszawy.

UM
 

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Zamknij